Kuni 2027. aastani uuendatakse Euroopa Liidu toetustega umbes 1850 eramu küttesüsteemi, edendatakse ringmajandust, parandatakse ilmaprognooside kvaliteeti, taastatakse soode looduslikkust ning suurendatakse elurikkust linnades.

Euroopa Liidu struktuurivahenditest eraldatakse perioodil 2021–2027 Keskkonnaministeeriumile 215 miljonit eurot keskkonnavaldkonna heaks. Mitmed toetused on seekord suunatud otse kohalikele omavalitsustele.

Keskkonnaminister Madis Kallase sõnul on puhas, terve ja hoitud looduskeskkond Eesti inimestele oluline, kuid selle kasu on palju ulatuslikum. „Kui pingutame Euroopas ühiselt, et säiliks elurikkus ja pidurduksid kliimamuutused, on investeeringute mõju palju laiemalt tunda kui ainult meil Eestis. Seetõttu on oluline, et saame Euroopa toetustega taastada oma loodust, edendada ringmajandust, parandada elukeskkonda ja seiret,“ ütles Kallas.

Mida toetustega tehakse?

Keskkonnaagentuur on näiteks asunud laiendama ilmaradarite seirevõrku, et parandada ilmahoiatuste ja prognooside kvaliteeti. IT-arendustega kaasatakse ulukiseiresse ja lumekatte tuvastamiseks rohkem tehisintellekti võimalusi. Lisaks tehakse keskkonnaportaal, ILM+ ja loodusvaatluste äpp kasutajatele mugavamaks.

Riigimetsa Majandamise Keskus on aga alustanud soo