Foto: Sirje Tamm

Praeguseks on selle aasta esimesed hülgekutsikad juba sündinud. Nende lapsepõlve üks osa on omapäi rannas lesimine. Sellel ajal ei tohi hülgepoegi häirida, tegelikult on kõige parem neist eemale hoida, et loomad saaksid muretult suuremaks sirguda.

Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko ütles, et hallhüljes sigib nii maismaal kui jääl ning pärast poja ligikaudu 16-päevast imetamist algab n-ö võõrutusperiood, mil poeg peabki veetma rohkem aega iseseisvalt. „Enne merele suundumist võivad pojad olla omaette maismaal isegi 2-4 nädalat ja selle tundliku aja jooksul vahetab hülgekutsikas oma koheva ja valge titekarva tähnilise ja madalama täiskasvanu karvkatte vastu, mis sobib vee-eluks palju paremini,“ rääkis Rakko.

Kuival maal oleva hülgepoja jaoks tekitab inimene ja kindlasti ka uudistama tikkuv koer suurt stressi ning olukord võib ta vette ajada. See võib aga hülgepojale olla ohtlik, sest märgunud titekarv teda külma eest ei kaitse ning halvemal juhul võib suplus viia alajahtumise ja isegi surmani. Tundlikus vanuses käivad hülgepojad vees paraku veel harva ning siis, kui nad ise seda soovivad.

Aimar Rakko täpsustas, et hülgepoeg võib olla merest isegi mõnesaja meetri kaugusel, aga vee äärde tagasi saab ta enamasti ilma kõrvalise abita ja siis, kui ise soovib. „Alles siis, kui hülgekutsikas on sattunud enda jaoks ohtlikusse kohta, näiteks suure sõidutee äärde või loomal on selged vigastused, palume sellest teada anda numbrile 1247. Vajadusel abistavad s