Foto: Tiina Kukk

Käesoleva aasta 24. jaanuaril pussitas 1971 aastal sündinud Vladislav Barti-nimelist koera täägiga, tekitades loomale eluohtlikke vigastusi. Veretöö pandi toime Raplamaal, Aespa külas pererahva ühise alkoholi tarvitamise käigus. Mehe selgituse kohaselt tikkunud koer elukaaslasele ligi ja tema keelamisele reageerinud koer esimest korda elus rünnakuga. Kesk-Eesti politseijaoskonna Rapla menetlusgrupi poolt alustati Loomapäästegrupi avalduse põhjal kriminaalmenetlus KarS § 264 lg 1 p 3 järgi. Paraku 5.oktoobril saabunud kriminaalmenetluse lõpetamise põhistamata määrus annab üheselt teada, et kohtusse see juhtum ei jõua.

Loomapäästegrupi vabatahtlik Jana Aasmaa elab samas alevikus ja käis mitu korda seal elamises asja uurimas. Tema sõnul on tegemist paariga, kellele meeldib napsu võtta ja kainelt näeb neid üsna harva. 14 aastane Bart kuulunudki tegelikult perenaisele. Kas siis koer läks perenaisele kallale nagu elukaaslane väitis? Naise sõnul oli kõik risti vastupidi. Ta tunnistas Janale, et tarvitasid koos alkoholi ning ühel hetkel soovis magama minna. Mees nõudnud aga “lähedust,” millega ta nõus polnud. Tõusnud tüli käigus läks Bart oma perenaisele appi ja hammustas Vladislavi kergelt käest. Selle peale mees vihastaski, haaras täägi ja lõi selle koera sisse. Perenaine olla vestluse käigus nutnud ja kinnitanud, et armastab väga oma koera ning soovib teda kindlasti tagasi.

Maakeeli öeldes päästis koer oma perenaise vägivaldsest seksist ning maksis selle eest peaaegu, et eluga. Kas politseini see informatsioon ei jõudnud või pole see nende jaoks oluline? Tont seda teab? Määrus on igatahes koostatud lähtudes KrMS §-st 206 lõikest 11, mille alusel võib kriminaalmenetluse lõpetamise määruses KrMS § 145 lõike 3 punktis 1 nimetatud põhjenduse jätta esitamata.

Seega ilmnes mingi kriminaalmenetlust välistav asjaolu ja seda öeldakse vaid kannatanule. Kes on selles loos kannatanu? Kehtiva seaduse kohaselt kohe kindlasti mitte koer, vaid juhul kui Barti ametlikult ära ei võetud, siis jäi omanikuks ehk “kannatanuks” toosama proua ja oma mehe vastu ta juba ei lähe. Juhul kui paberimajandus oli korras ja Loomade hoiupaik talle uue kodu leidis, siis saaks vastuseid nõuda juba uus peremees, aga paraku puudub Loomaveebil vähimgi informatsioon, mis sellest vaesest koerast üleüldse edasi sai.

Ei saa täna veel need loomad siin riigis seaduses ettenähtud kaitset ega õigust ühti!

Seotud lood: