Foto: Keskkonnaamet/Jõevähkide vabastamine

Jõevähi populatsiooni kaitseks kehtivad vägipüügile kindlad ja üsna ranged reeglid. Reeglite eiramine võib kaasa tuua kopsaka trahvi või lausa vanglakaristuse, tuletab Keskkonnaamet meelde.

Möödunud sügisel tabasid KKA inspektorid Tartumaal, Pangodi järves püügiõiguseta mehe, kes püüdis keeluajal järvest ebaseaduslikult 933 jõevähki. Inspektoritel õnnestus asustada tagasi veekokku 863 jõevähki. Selgus, et tegu on röövpüüdjaga, kes on ka varem olnud looduskaitsjatest seadusesilmade huviorbiidis.

Suuremahulise röövpüügi tõttu alustati kriminaalmenetlus, mis on nüüdseks lõpule viidud ja rikkujale ka karistus määratud. Kohus mõistis mehe süüdi ja määras talle tingimisi vanglakaristuse. Lisaks peab mees hüvitama keskkonnakahju summas 9600 eurot. Keskkonnaamet rõhutab, et:

  • Vähke tohib püüda vaid kalastuskaardi alusel, teatud veekogudes ja ainult augustikuus. Ööpäevas tohib üks isik püüda kuni 75 mõõdulist vähki
  • Kui ebaseaduslikult püütakse oluline kogus jõevähke, karistatakse selle eest kriminaalkorras ning rikkujat võib oodata kuni 3-aastane vangistus

Kui kahtlustad keskkonnarikkumist, anna sellest teada riigiinfo telefonil 1247