Vanemad inimesed kindlasti mäletavad aegu, mil neid pisikesi lemmikloomi peeti 3-liitristes purkides, kasutades allapanuks vanu ajalehti. Õnneks need ajad on möödas ja loomapoed pakuvad hamstrite jaoks palju paremat kraami. Aga kas me ikka peame neid loomi õigesti? Eestis peetakse lemmikloomadena tavaliselt kas kuldhamstreid (süüria hamstrid) või kääbushamstreid (dzungaaria, roborovski.) Väga tihti neid võetakse laste jaoks, mis tegelikult ei ole hea idee. Miks küll ometi?

Aga sellepärast, et hamstrid on ööloomad. Päeval nad magavad oma pesas ja välja tulevad alles õhtul, kui laps hakkab end juba uneks sättima. Hamstrid ei ole ka “süleloomad”, ehk nad ei vaja inimese seltskonda. Tundub uskumatuna, aga nad võivad olla isegi suhteliselt agressiivsed ja hammustadagi. Jah, neid võib mingil määral küll sotsialiseerida, aga siiski on hamstrid pigem omaette olijad. Saakloomana kipuvad nad end inimese eest peitma. Seetõttu ei tasu neid loomi toas vabalt liikuma lasta, sest kui hamster juba poeb peitu, siis on teda päris raske kätte saada.

Hamstreid peetakse ainult üksi. Mõned allikad räägivad, et roborovski hamstrid võivad elada ka mitmekesi, kuid kurb praktiline kogemus näitab, et üldjuhul isegi need küllaltki sõbralikud loomad kipuvad territooriumi pärast võitlema ja üks teist vigastama. Kahjuks suurem osa pakutavast puuride valikust meie loomapoodides hamstritele tegelikult ei sobi. Looduses võivad need loomad ühe ööga läbida kuni kaksteist kilomeetrit ehk nende liikumisvajadus on väga suur. Kõik need värvilised mitmekordsed pisikesed puurid ei sobi tegelikult hamstri pidamiseks. Korruste olemasolu ei ole tegelikult üldse oluline. Oluline on, et loomal oleks palju ruumi joosta ja et puur oleks hästi sisustatud.

Parimad puurid on Duna-tüüpi suuremad puurid. Neid müüakse ka merisigade puuri nime all. Sellises puuris on palju ruumi, seal on väiksem tõenäosus, et kääbushamster või noor poeg läbi laia välja saab. Paljud omanikud meisterdavad oma hamstrite jaoks puure ise. Kuid peab mainima, et akvaariumid selleks kindlasti ei sobi, sest seal ei käi õhk korralikult läbi ning suvel võib sellises puuris olla liiga palav ja niiske.

Puuris peab olema ilma vahedeta ühtlase pinnaga jooksuratas, et jalakesed kinni ei jääks. Kindlasti majakesed, tunnelid, kiiged ja oksad. Võib olla ka väike liivavann tšintsilja liivaga, joogi-ja sööginõud ja pesamaterjal. Allapanuks on hea kasutada peenemat puidulaastu ja selle kiht võib olla paksem. Kindlasti ei tohi allapanuks kasutada ajalehti, kuna trükivärv sisaldab kahjulikke komponente!

Hamstrid on omnivoorid, ehk söövad nii taimset, kui ka loomse päritoluga toitu. Parim kuivtoit on mõeldud just hamstritele ja näeb välja kui ühtlane, mittevärviline graanul. Sellisest toidust ei saa loom välja valida ainult neid osi, mis talle kõige rohkem maitsevad, ning ta saab kõik vajalikud toiteained kätte. Hamstrite eluiga ei ole pikk, keskmiselt kahe ja poole aasta ringis. Ka nendel loomadel on teatud tervisemured, nt parasiidid, seenhaigused, kasvajad jne. Kui loomake ostetakse loomapoest, siis tasub ta alati kohe viia loomaarstist spetsialisti juurde, et veenduda, et ta ikka terve on.