Millegipärast paljud inimesed arvavad, et need loomakesed on igavad ja ei vääri tähelepanu. Teise arvatest aga, on nad nii tavalised, nende eest hoolitsemine ja nende pidamine ei ole keeruline, piisab vaid puuri koristamisest.Kolmandad aga arvavad, et merisiga on ideaalne kingitus lapsele. Proovime siis välja selgitada, mis loom see tegelikult on ja kas need väited vastavad tõele?

Me kõik , ilmselt, oleme neid loomi näinud loomapoes või lapsepõlves isegi omanud. Esimese asjana tuleb mainida, et nendel loomadel ei ole mingid pistmist ei sigadega, ega merega, kuigi paljudes keeltes nende loomade nimetus kõlab täpselt samamoodi – merisiga, морская свинка vene keeles, морско свинче bulgaaria keeles, jūrų kiaulytė läti keeles, meerschweinchen saksa keeles, świnka morska poola keeles jne.

Miks küll see nii on? Erinevad allikad seletavad seda erinevalt. Üks, minu meelest, kõige tõenäolisem seletus on see, et sõna meri tuleneb mere tagusest, sest merisigu toodi algul Euroopasse  kaubalaevadega mere tagant, ehk Lõuna Ameerikast, kust need loomad pärit on. Selline tõlge kajastub nt  horvaatia ja serbia keelsetes nimetustes – zamorac, заморац. Ingliskeelne nimetus on guinea pig , ehk siis põrsas 1 guinea eest – kunagi just 1 guinea eest müüdi neid loomakesi Inglismaal, mis oli päris kõrge hind.

Nii, aga miks ta siis siga on, kui siga ja merisiga on absoluutselt erinevad loomaliigid ja näevad absoluutselt erinevad välja? Merisead on väga häälekad loomad ja nende “sõnavara” on päris suur. Nad põrisevad, laulavad kui linnud, piiksuvad ja oskavad teha ka selliseid hääli, mis on sarnased paanikas põrssa häälitsemisega. Ilmselt, seetõttu just ka selline nimetus.

Loomapoes tavaliselt saab näha tavalisi siledakarvalisi või pikakarvalisi merisigu. Tegelikult on tänaseks teada juba üle 80 merisea tõu. Nad on saanud väga populaarseteks lemmikloomadeks Euroopas, ja paljud kasvatajad on hakanud neid aretama. On olemas Siledakarvalisi, pikakarvalisi ( angora, alpaca, coronet, peruvian), karedakarvalisi (Swiss teddy), keeristega-rosetidega merisigu ( abyssinian), krussis karvaga ( texel) ja lausa karvutuid merisigu ( skinny, baldwen).

Merisead on väga sotsiaalsed loomad. Looduses elavad nad gruppidena – 1 isane ja mitu emast. Seetõttu on neid loomi soovitav pidada mitmekesi. Kindlasti tuleb arvestada sellega, et närilised paljunevad väga tihti ja väga edukalt, seetõttu tuleks pidada ühest soost loomi. Siin aga tuleb omakorda arvestada sellega, et isased loomad hakkavad ca 7 kuu vanuses territootiumi jagama ja võivad omavahel väga tõsiselt kakelda. Omanikul ei jää sellisel juhul midagi muud, kui hoida neid eraldi puurides, sest vigastused võivad olla päris tõsised. Ideaalne kooslus on 2-3 emast või  kastreeritud isane ja 1-2 emast. Emased üldjuhul omavahel ei kakle, aga väga harva on ka erandeid. Mitmekesi pidada merisigu on ka palju huvitavam. Väga huvitav on jälgida, kuidas nad omavahel suhtlevad.

Merisigadele sobivad suured madalad puurid, need loomad üldjuhul ei hüppa kõrgele.  Puuris peab olema piisavalt ruumi liikuda, üldine puuri reegel on mida suurem, seda parem. Kindlasti ei tohiks olla puur väiksem kui 50 cm 1 looma kohta ja ka siis peaks loomal olema võimalus liikuda ka vabalt.Selleks väga hästi sobivad aedikud, ja see ei pea olema kallis loomapoest ostetud aedik. Kui te lasete oma meriseal toas vabalt ringi joosta siis te peate veenduma, et ruum on merisea jaoks ohutu. Kõik kaablid ja juhtmed peavad olema peidetud, loomal ei tohiks olla ligipääsu toataimede juurde, kuna praktilised kõik need on merisigade jaoks mürgised.

Merisigadel on pikk soolestik ja tundlik seedimine.Väga oluline on, et loomal oleks alati ees värske ja kvaliteetne hein. Heina söömine aitab seedida toitu ja hambaid kulutada. Kui merisiga ei söö heina, võivad tal esineda probleemid ülekasvanud hammastega ja seedimisega. Merisigade organism ei tooda C-vitamiini, ja loomad peavad seda kindlasti saama toiduga. Punane paprika, võilillelehed ja muud rohelist  peavad merisead saama igapäevaselt. C-vitamiini puudus tekitab mitmeid terviseprobleeme- madal immuunsus, hammaste ülekasv, nahaprobleemid on mõned nendest. Kindlasti ei tohi anda neile kartulit koos koorega ( sisaldab loomade jaoks mürgist ainet), rohelist sibulat ja küüslauku.

Ettevaatlik peab olema kapsaga ja õuntega, need tekitavad kõhugaase. Redis  võib ka esile kutsuda probleeme maoga ja söögitoruga. Allapanuks puuris on soovitav kasutada võimalikult pehmet materjali. Kui kasutada puidukraanuleid siis on kerge tulema väga tõsine haigus-pododermatiit. See on talla naha põletik, mis võib , kui seda ravimata jätta, edasi minna ka luudesse ja on väga raskesti ravitav.Soovitav on allapanuks kasutada fliisi või väga peenikest puidulaastu. Saepurugraanul on tolmune ja võib tekitada probleeme hingamisteedega.

Puuri tuleb puhastada regulaarselt, eemaldades söömata jäänud värsket toitu.Aeg-ajalt tuleb puuri ka pesta ja desinfitseerida spetsiaalsete loomadele mõeldud vahenditega.Kunagi ei tohi kasutada allapanuks paakuvat kassiliiva, kui loom selle alla neelab võib ta isegi surra. Puur peab seisma sellises kohas, kus ei käi läbi tuul, merisead on väga tundlikud tuuletõmbuse suhtes ja võiva kergelt haigestuda.Ei talu nad ka üleliigset kuumust.Samuti, ei ole sobiv koht puuri jaoks aknalaud, radiaatori või töötava televiisori kõrval.

Merisead on saakloomad, ja seetõttu arglikud ja ei talu stressi. Puuris peavad olema varjualused ( majakesed, tunnelid) kuhu loom saab ennast peita. Merisigadel võib esineda ka parasiite, kuid profülaktikaks neile parasiiditõrjet üldjuhul ei tehta, ainult siis, kui see on näidustatud. Kasutatakse spetsiaalselt närilistele mõeldud preparaate, kasside ja koerte omad võivad nende jaoks ohtlikud olla. Merisigadel tuleb kindlasti lõigata küüsi, kui need on liiga pikad, ei saa loom normaalselt liikuda, muutub käpa asend ja see võib olla pododermatiidi tekkimise põhjuseks.

Merisigu ei vaktsineerita. Te