Venemaa agressioon Ukrainas on põhjustanud inimeste kõrval tohutuid kannatusi ka loomadele. On loomulik, et tekib soov lisaks inimestele aidata ka loomi (loe altpoolt, kuidas on kõige parem loomi aidata). Ent tahame rõhutada, et päästeaktsioonid kodutute loomade Eestisse toomiseks ei ole lubatud! Loe lähemalt Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) kodulehelt:

Me saame väga hästi aru, miks paljud loomakaitsjad seda ei mõista. Siinkohal tuletame ka meelde, et PTA ei ole loomakaitseorganisatsioon, aga samas ei tehta selliseid otsuseid ka suurest vimmast või hoolimatusest loomade suhtes, vaid sellest, et see võib ohtu seada näiteks meil elavate loomade tervise. Hetkel on see eelkõige seotud marutaudi Eestisse toomise kõrge riskiga. Täpsema info saamiseks pöörduge PTA poole (lisaks on ülalpool ka link. mis seda selgitab).

Ent pahameel sellise otsuse vastu ei anna õigustust teadlikult ja tahtlikult seda ignoreerida. Sellist käitumist me kindlasti taunime. Selline tegevus ei ole parim loomadele ning teeb karuteene tervele loomakaitseliikumisele. PS! Sellest keelust on teavitatud ka loomakaitseorganisatsioone.

Paneme kõigile südamele, et kui näete igasuguseid päästmisaktsioone, nendega kaasnevat annetuste kogumist ja muud taolist, siis alati tasub uurida lähemalt, kas need tegevused on kooskõlas seaduse ja ametkondadega, hästi läbimõeldud, parim viis nende loomade aitamiseks ning kas selle taga olevad inimesed on tegelikult ka pädevad nende teemadega tegelema (praegusel juhul näiteks, kas neil on reaalset kogemust kodutute lemmikloomadega). Kahtluse puhul tasub näiteks teavitada PTA-d.

KUIDAS TEGELIKULT PRAEGU LOOMI AIDATA?
  • Parim viis, kuidas praegu aidata, on annetada kohapealsetele loomakaitseorganisatsioonidele, nt organisatsioonile UAnimals. Loe, kuidas praegu loomi aidata näiteks SIIT
  • Lisaks võtavad mitmeid Rumeenia varjupaigad vastu Ukraina kodutuid loomi. Neist mitmed on ka öelnud, et neil on ruumi kodutute loomade jaoks. Loe lähemalt SIIT
  • Mitmeid organisatsioone, kellele tasub annetada, on välja toonud ka Eesti Loomakaitse Selts
  • Kuidas Ukraina sõjapõgenikud oma lemmikloomaga üle piiri saavad, loe SIIT