Looma eest hoolitsemine on pikaajaline vastutus, mis ei pruugi olla sugugi lihtne. Eesti Loomakaitse Selts (ELS) palub enne looma võtmist uurida põhjalikult, mis on vajalik, et koduloom oleks õnnelik ja terve. 

Enne uue looma koju toomist tuleks kindlaks teha, kui palju hoolt ta tegelikult vajab ning kas oled võimeline seda tagama. Loomade eest hoolitsemine on midagi enamat, kui lihtsalt jooginõu täitmine, temaga jalutamine või aseme puhastamine.

“Puuduliku kodutöö tõttu võib uue kodulooma kojutoomine tekitada palju stressi nii omanikule kui loomale. Isegi, kui värske omanik tahab loomale parimat, kuid puuduvad vajalikud teadmised, võib tulem olla loomale nukker. Näiteks üksildane ja kurb papagoi võib hakata oma sulgi välja tõmbama. Papagoidel peaks kogu aeg puuris olema kaks või kolm erinevat mänguasja, neid tuleb pidevalt vahetada ja nad vajavad igapäevaselt vähemalt paar tundi inimesega sotsialiseerumist ,” sõnas ELS turundus- ja kommunikatsioonijuht Agnes Blank.

LIIGIOMASTE VAJADUSTE TAGAMINE ON HÄDAVAJALIK

Kodulooma võttes tuleb kindlaks teha, kas suudad talle tagada liigiomased vajadused. Koduloomadele ei piisa vaid täis kõhust ja puhtast elukeskkonnast. Kui kassil on puhas liivakast, tervislik toit ja positiivsed kokkupuuted inimestega, siis ei pruugi loom ikkagi olla õnnelik. Jahiinstinkti rahuldamiseks on mängimine kasside jaoks väga oluline. Tegemist on peamise emotsionaalse vajadusega, mis on kassi heaolu seisukohalt asendamatu ja vähendab käitumisprobleeme.

Eksootiliste loomade puhul on liigiomaste vajaduste tagamine raske. Eksootiline lemmikloom peab elama keskkonnas, mis jäljendab tema loomulikku elupaika, seda nii temperatuuri, niiskuse või varjupaikade poolest. Meeles tuleb pidada ka puuri, terraariumi või akvaariumi suurust. Näiteks paljud maod elavad liiga väikestes terraariumites. Terraarium peab olema piisavat suur, et nad saaksid ennast sirgjooneliselt välja sirutada. Tihti see võimalus neil puudub ja terve elu veedavad nad kerratõmbunult.

MENTAALNE STIMULATSIOON TEEB LOOMA ELU TÄISVÄÄRTUSLIKUKS

Puudulik mentaalne stimulatsioon tekitab loomal stressi, mis omakorda võib põhjustada tervisehädasid ja mitmeid käitumisprobleeme. Kodulooma keskkonna rikastamine aitab muuta ta elu täisväärtuslikuks ja huvitavaks. Aina populaarsemaks muutub arusaam, et koeradele ei piisa ainult füüsilisest aktiivsusest, vaid nad vajavad igapäevaselt mentaalset stimulatsooni. Kahjuks teiste loomade puhul ei ole see teadmine nii laialt levinud. Ka näiteks põllumajandus- ja pisiloomad vajavad keskkonna rikastamist. Kõik need loomad on uudishimulikud ja vajavad samuti tegevust, kuid kahjuks veedavad suure osa oma elust piiratud territooriumil, mistõttu on hea nende keskkonda rikastada stimuleerivate mänguasjadega. Näiteks igavuses vaevlevad hamstrid närivad sageli oma karva või puuri ning söövad end ülekaaluliseks. Ühed arukamad loomad, sead, hakkavad igavusest närima üksteise kõrvu ja sabasi.

SOTSIALISEERITUD LOOM ON ENESEKINDEL JA INIMSÕBRALIK

Kodulooma valides tuleb arvestada, kui palju vajab loom inimese lähedust ja tähelepanu. Näiteks on koer karjaloom, kes vajab väga palju suhtlust teiste koerte või inimesega. See eest mõni eksootilisem loom eelistab olla omaette või liigikaaslastega, aga inimesega koos olla ei soovi. Üks parimaid viise, kuidas tagada, et uuest koduloomast saab inimsõbralik ja enesekindel loom, on sotsialiseerida teda juba noorest east. See on vajalik kõikidele koduloomadele, ka põllumajandus loomadele. Tihti jäävad hooletusse pisiloomad, kes unustatakse puuriga kapi peale. Nii võivad agressiivseks muutuda ka loomult kõige sotsiaalsemad loomad. Näiteks rotid on tuntud oma inimsõbralikkuse poolest, kuid ilma piisava inimkontaktita võivad nad muutuda agressiivseks ja hakata inimest ründama.

LOOMAGA TULEB KÄIA VETERINAARI JUURES VÄHEMALT KORRA AASTAS

Looma võtmisega kaasnevad mitmed kohustused, sealhulgas regulaarsed veterinaari visiidid.  Isegi, kui sa jälgid hoolikalt looma tervist, tuleb ta ikkagi viia aastas korra või kaks tervisekontrolli.  Kui tegemist on vanemaealise loomaga, siis isegi sageda