Foto: Andres Tennus

Suvine aialinnupäevik 2022

Juba on täitunud kaks kuud aialinnupäevikute pidamist. Hetkel on vaatlemise all 365 aeda, kus pea 600 linnuvaatlejat on juba kogunud tuhandeid loodusvaatlusi.

Aprillis jõudsid meile paljud rändlinnud, puhkesid õide taimed ja muutusid aktiivseks esimesed putukad.

Aiatöid tehes tasub nüüd tähelepanelik olla, sest hekkide, põõsaste ja puude otsas võivad juba pesitseda rästad ja rohevindid. Risuhunnikutes tunneb end mugavalt käblik, puuriidas punarind või linavästrik. Aedades pesitsevaid linde on palju ning nad hindavad praegu üle kõige vaikust ja rahu.

Oksi lõigates, hekki pügades, lehti riisudes ja muid aiatöid tehes tekivad märkamatult risuhunnikud, mis meelitavad neisse pesa punuma mitmeid linde ja muid loomi. Kui oksa- ja lehehunnikust saab enne selle põletamist kellegi kodu, jäta lõke süütamata ja risuhunnik rahule. Seal võivad sirguda linnupojad või toimetada siilipere jaanipäevani või kauemgi.

Enam üles pandud pesakaste puhastada ei tasu, kuid kui sa pesakaste veel paigaldanud ei ole, tasub seda teha targalt. Eesti Ornitoloogiaühing on koostanud põhjaliku juhendi, mida pesakasti valmistamisel ja üles seadmisel silmas pidada.

Kevadine looduse tärkamine on vaatemäng, mille jälgimine pakub südamerahu ja rõõmu. Kui sulle aialinnuvaatlus meeldib, innusta ka tuttavaid oma aia kohta päevikut pidama. Praegu on selleks hea hetk!

Julgustan küsima määramisabi, kui ise hätta jääd või kindel ei ole. Saada vaatlusest kirjeldus, foto või heliklipp aadressile aed@eoy.ee.

Põnevaid kohtumisi!

Suvise aialinnupäeviku kaheksanda hooaja kokkuvõte

Möödunud aastal täitis suvist aialinnupäe