Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) lõpetas kevadine rebaste ja kährikute marutaudivastase vaktsineerimise Venemaaga piirnevatel aladel.

Marutaudi taaslevimise takistamiseks Eestisse ning inimeste ja loomade haigestumise vältimiseks viib PTA kaks korda aastas läbi metsloomade marutaudivastase vaktsiini külvamist 6 100 ruutkilomeetri suuruses puhvertsoonis Venemaaga piirnevatel aladel.

PTA loomatervise ja -heaoluosakonna juhataja Olev Kalda sõnul on metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine väga oluline. „Kahjuks on meie idapoolses naaberriigis marutaud laialt levinud ning seetõttu leviks haigus koheselt metsloomade rändega Eestisse tagasi, kui rebaseid ja kährikuid piirialadel ei vaktsineeritaks. Teine võimalus, kuidas marutaud pikkade vahemaade taha levib on vaktsineerimata ja nakatunud mittenõuetekohaselt sissetoodud lemmikloomaga. Haiguse taaspuhkemise riski tuleb suhtuda väga tõsiselt, sest marutaud on haigus, mis lõpeb haiguse sümptomite väljakujunemisel nii inimesele kui ka loomale alati surmaga,“ kirjeldas Kalda valitsevat ohtu.

Vaktsiinsööta külvati Kirde- ja Kagu-Eestis ning Ida-Virumaal. Vaktsineerimiseks kasutati spetsiaalseid peibutussöötasid, mille välimine osa koosneb kalajahul põhinevast tahkest massist, kuhu on peidetud kapselda