Fotod: Loomapäästegrupp/Kiievist pärit Tess

Eile käis järjekordne loomake Loomapäästegrupi kulu ja kirjadega oma tervist kontrollimas ja vaktsiine saamas. Tessi nimeline jack russeli terjer elas varasemalt Ukrainas, Kiievi linnas. Seal käib praegu kõva andmine, aga maailma üheks vägevamaks peetud armee on tegelikult üsna äpu. Põgenemine oli raske, aga nende perel läks perenaise Svetlana sõnul suhteliselt hästi.

Koduseinte vahel Lolaks kutsutav koer pidas protseduurid kenasti vastu ja Sõle loomakliiniku arstid miskit silmaga nähtavat viga ei tuvastanud. Eesti riik nõuab ilmtingimata marutaudivastast vaktsiini ja on lubanud need ka kinni maksta.  Eile selgus ühtäkki, et makstakse vaid teatavates kliinikutes käivate loomadega seotud arved. Lõplik tõde selgub esmaspäeval, aga ega see lisanduv kopikas meile ka üle jõu käi. Vähe sellest. Loomapäästegrupp laseb kõikidele Ukrainast tulnud loomadele ka kompleksvaktsiini teha, kiibi paigaldada ja katame ka europassi väljaandmisega seotud kulud. Tess peab nüüd kakskümmend üks päeva karantiinis passima ja siis on tal täielik õigus Euroopa Liidu siseseid piire ületada nagu hing ihaldab.

Tulen korra veel marutaudi juurde tagasi. Kuri haigus, mis lõppeb surmaga ja on see on üks hullemaid suremise viise, mida suudate endale ette kujutada. Seetõttu on igati arusaadav, et riik püüab selle levimist takistada ja võtab sõjapõgenike lemmikloomad ülima tähelepanu alla. Erinevad ühingud saavad aina kurjemaid kirju ja näikse, et ametnike arust on iga Ukrainast siia saabunud koer marutõves:

“Oleme väga pikalt panustanud, et Eesti saaks ja jääks marutaudivabaks. Leevendatud nõuetega on lubatud riiki ainult neid lemmikloomi, kes on koos oma põgenikest omanikega. Varjupaikade, kasvanduste, hulkuvate j.m. kasside-koerte-tuhkrute riiki toomine on ebaseaduslik. Eelpooltoodu alusel saab Eestisse tuua ainult siis, kui nad vastavad kõigile nõuetele ehk, et on identifitseeritud, vaktsineeritud marutaudi vastu, omavad passi, sertifikaati ja laboruuringu tulemust.”

 

Ukraina-Venemaa marutaudijuhtumid 2018-2020/Allikas: Rabies Bulletin Europe (ametlik marutaudialane andmebaas)

Tundub igati asjalik ja arusaadav jutt, aga päriselus see bürokraatlik kantseliit ei toimi. Miks nad ometigi nii väga ukrainlasi kotivad? Aga sellepärast sõbrad, et antud olukorras on Eesti riik võimeline neid kontrollima ja siin antakse juba kogu rauaga. Üle Narva piiri Eestisse juba aastaid toodavate vene koerte suhtes on nad aga võimetud. On avalik saladus, et reeglina ületavad need loomad piiri reede pärastlõunal kui ametnikud endid juba koju sätivad. On mingi 48 tunni nõue, aga esmaspäeva hommikuks on see möödas ja ega seda keegi pole kunagi järginudki. Seejärel on loomad kadu