Kolme aastane Foto: EJS/"Ulukid teel" projekt võeti kokku Transpordiametis

Märtsi viimasel nädalal esitlesid EJSi esindajad Urmas Salmu ja Tõnis Korts “Ulukid teel” projekti lõpparuannet Transpordiametis.

Esitluseks oli kohal ka pilootprojekti andmete statistilise analüüsi ja järelduste koostaja Ragne Erimäe, Loodushuvi OÜ-st, kelle teaduslikel alustel koostatud analüüs oli ka üks kõige olulisem lüli kokkuvõttes.

Esitlus toimus nii veebis kui kohapeal. Kohal olid Transpordiameti liikluskorralduse ekspert Andrus Prükk, keskkonnatalituse juhataja Villu Lükk ja liikluskeskkonna ekspert Jarmo Vooglaine, veebis aga teised huvilised muuhulgas ka maakondlike esinduste töötajad.

Liiklust ja jahimehi liidab kohustus, koristada teedelt õnnetustes hukkunud suurulukid. Kolme aasta vältel katsetasid jahimehed valgustõkkereflektoreid – ikka selleks, et vähendada ulukiõnnetuste hulka ning säästa metsloomi, inimesi ja autosid halvemast.

Pilootprojekti tutvustusel keskenduti peasjalikult reflektori toime mõõdikutele, mida tutvustas analüütik Ragne Erimäe, seda täiendas Urmas Salmu, kelle osaks jäi rääkida reflektorite ehitusest ja mõjust. Lisaks selgitas ta, kuidas ja millise teadmise alusel valiti reflektoritega testitud maanteelõigud. Uuring kajastas hulgaliselt ka palju muud, seda kokku 26 leheküljel.

Uuring on täies mahus antud üle Transpordiametile, nii nagu 2020. aasta kevadel kokku lepiti. Riigipoolseid järeldusi tehakse pärast seda, kui valdkonna spetsialistid on uuringuga põhjalikumalt tutvunud. Kõlama jäi aga mitmeid võimalikke ideid, sealhulgas täiendavad katsed näiteks 2+1 maanteedel kohtades, kus täna asuvad ulukite läbipääsud.

Meie saame kolmel aastal tehtud pilootuuringu võtta kokku – kokkupõrked metskitsedega tõepoolest vähenevad. Selle teadmise põhjal võib pilootuuringu igati õnnestunuks lugeda. Seejuures hukkub mudeli alusel 1 km pikkusel keskmisel reflektoritega lõigul hinnanguliselt 0,33 metskitse aastas vähem kui kontroll-lõigul. Kuna kolme aasta peale kogunes 137,5 km jagu reflektoritega lõike, võib hinnata, et kogu projekti jooksul hukkus tänu reflektoritele 36-58 metskitse vähem. Arvestades If Kindlustuse andmetel keskmise metskitsekahju suuruseks 2500 eurot, säästsid kindlustusseltsid tänu paigaldatud reflektoritele umbes 90 000-145 000 eurot.

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: