Viimase nelja aasta jooksul on India vabas looduses elevate tiigrite arvukus kasvanud ligi 30%. See uudis annab lootust, et ehk jääb nende ohustatud liik siiski püsima. Kõige hiljutisem tiigrite loendus näitas, et võrreldes nelja aasta taguse ajaga on tiigrite hulk kasvanud umbes 650 isendi võrra. Loenduse kohaselt elab India vabas looduses hetkel 2967 tiigrit. India peaminister Narendra Modi sõnul on tegemist “ajaloolise saavutusega” ja et India on maailma suurim ja ohutuim tiigrite elupaik.

Põhjalikku uurimist ja loendust korraldatakse iga nelja aasta tagant ja uurimist viivad läbi arvukad loodusteadlased koguni 380 tuhande ruutkilomeetri ulatuses. Sel ajal tehakse varjatud kaameratega üle 350 tuhande foto, mis on üles seatud teada-tuntud tiigrite pesitsuspaikadesse.

Liikide säilitamise eksperdid on tiigrite populatsiooni kasvu osas positiivselt meelestatud, kuid kutsuvad inimesi üles mõneti skeptiliselt suhtuma. Nimelt arvavad nad, et populatsiooni näiline kasv on vähesel määral tingitud aina tõhusamatest loendusmeetoditest.

Loodusteadlane Neha Sinha sõnul näitab uuring, et tiigrid on kaitstud aladel altid sigima, kuid nad ei oska nendelt aladelt rahumeelselt laiali minna ja oma territooriumi leida. “Iga täiskasvanud tiiger vajab oma territooriumi ja teinekord võib üheainsa tiigri territoorium ulatuda kuni kahesaja ruutkilomeetrini. Nad vajavad tohutult palju ruumi,” sõnas ta. “Et nende populatsioon veelgi suureneks, peame me suutma nad suuremale maa-alale ära hajutada.”

Paraku tungivad inimesed üha enam tiigrite pesitsuspaikadesse. Nad rajavad teid, kanaleid, raudteid ja asulaid. Samuti ohustab ekspertide sõnul tiigrite populatsiooni igikestev konflikt inimese ja looma vahel. Tiigrite rünnakud inimeste või kariloomade vastu on tekitanud kohalikes elanikes pahameelt. See aga päädib tiigrite tapmisega mürgitamise või otsese rünnaku teel.

Eelmisel nädalal vahistas India politsei Uttar Pradeshis tiigri tapmise eest neli inimest. Kõnealune tiiger oli Pilibhiti reservaadist asulasse eksinud ja inimesi rünnanud. Seepeale peksid elanikud kaslase kivide ja kaigastega surnuks.

Valitsuse andmetel tapavad tiigrid ja elevandid Indias keskmiselt ühe inimese päevas.

Sinha sõnul tuleks elanikkonna muresid kuulda võtta ja kariloomade hukkumise korral õiglast kompensatsiooni maksta. “Tiigrite päästmine ei tohi tulla kõige väiksema elatustasemega elanike arvelt,” sõnas ta.

Modi sõnul tõusis eelmisel aastal kaitsealuste elupaikade arv Indias 860-ni. Aastal 2014 oli elupaiku 692.

Aastal 1900 jalutas meie planeedil ringi üle saja tuhande tiigri. Aastaks 2010 langes tiigrite arvukus rekordmadalale tasemele – alles oli jäänud vaid 3200 isendit. Tänu aina kahanevale populatsioonile otsustasid 12 riiki, seal hulgas India, allkirjastada lepingu, mille kohaselt kohustuvad nad kahekordistama oma tiigrite populatsiooni aastaks 2022. Modi sõnul suutis India selle eesmärgi täita neli aastat lubatust varem.

 

Allikas: The Guardian