Foto: Irja Tammekänd

Sügis annab endast iga päevaga rohkem märku. Turluutavad sookureparved on asunud liikuma talvitusaladele ja nagu vanarahvas ütles – kured lähevad, külmad tulevad. Nüüdseks on Eestist lahkunud ka suurem osa väikestest putuktoidulistest lindudest, kelle talvitusalad jäävad meist kaugele Aafrikasse ja Aasiasse. Kätte on jõudnud Euroopas talvituvate värvuliste liikumise aeg.

Viimastel päevadel on Kabli linnujaamas hoogu kogunud rasva- ja sinitihaste ränne. Tegemist on osaränduritega, kelle asurkonnast osa liigub pehmema kliimaga Kesk-Euroopasse talvituma. Üksikud Kablis rõngastatud rasva- ja sinitihased on jõudnud talveks isegi Prantsusmaale ja Itaaliasse. Rõngastusandmed aga näitavad, et järjest soojemad ja lumevaesemad talved on lühendanud tunduvalt tihaste talvitusalade kaugust ja järjest enam jääb neid kohapeale talvituma.

Pildil Eestis haruldane läbirändaja põhjatsiitsitaja (𝐸𝑚𝑏𝑒𝑟𝑖𝑧𝑎 𝑟𝑢𝑠𝑡𝑖𝑐𝑎), kes tabati Kabli linnujaamas 6. septembril. Varem on Kablis rõngastatud vaid üks isend 1983 aastal.