Foto: Kaido Haagen

Eesti vanim muuseum – Tartu Ülikooli loodusmuuseum – saab täna 220aastaseks. Tähistamiseks kutsutakse osa võtma linnuviktoriinist, kuulama taskuhäälingu „Rukkirääk“ erisaadet ja avastama loodusmuuseumi majade uut näitust.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumile pandi alus 6. aprillil 1802, mil ülikooli loodusteaduste professuuri juurde kuuluva loodusloo kabinetile ja hilisemale loodusmuuseumile kingiti esimene looduslooline kollektsioon: Vene suurvürsti Konstantin Pavlovitši kingitud raamatute ja naturaalide kogu. Esialgu muuseumi direktori professor Gottfried Albrecht Germanni korteris, seejärel ülikooli peahoones paiknenud ja hiljem Vanemuise tänaval tegutsev loodusmuuseum on 220 aasta jooksul kujunenud oluliseks loodus- ja täppisteaduste keskuseks ja selle valdkonna arendajaks.

220. aastapäeva tähistamiseks kutsub Tartu Ülikooli loodusmuuseum osa võtma kevadisest linnuviktoriinist „Luhtade ja rannaniitude linnud“, mida saab lahendada kuni 20. aprillini. Samuti kutsub muuseum kuulama taskuhäälingu „Rukkirääk“ erisaadet, kus peaspetsialist Inge Kukk räägib loodusmuuseumi algusaastatest, Gottfried Albrecht Germannist ja tema panusest muuseumi arengusse, ning uudistama rikkaliku pildimaterjaliga 220. aastapäevale pühendatud uut näitust „Muuseumi majad 1802–2022“. Näitusel antakse ülevaate loodusmuuseumi kollektsioonide erinevatest asukohtadest Tartu linnas läbi 220-aastase ajaloo ning muuseumi ekspositsioonidest.

Sotsiaalmeedia kanalites Facebookis ja Instagramis kutsub Tartu Ülikooli loodusmuuseum üles jagama personaalseid lugusid, mis seostuvad varasema zooloogia- ja geoloogiamuuseumiga ning praeguse loodusmuuseumiga. Lood võivad olla edasi antud pildimaterjalil, videona või tekstina. Oluline on oma avalikus postituses ära märkida teemaviide #natmuseum220. Lugude jaganute vahel loositakse maikuus toimuva pidunädala lõppedes välja nimeline aastapilet, mis võimaldab võitjal aasta jooksul piiramatul arvul kordi muuseumit külastada.

220-aastaseks saav Tartu Ülikooli loodusmuuseum tähistab oma tähtsat sünnipäeva koos ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonnaga 9.–14. maini, mil teemanädala jooksul saab osa võtta mitmest loodusega seotud pidusündmustest.

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: