
Kui loodus talveunest ärkab ja loomariigi esindajad järgnevad ürgsele kutsele, vestlesime kasside steriliseerimise ja kastreerimise vajalikkusest, sest just kevadel pannakse alus varjupaikade nn kassipojahooajale. Dialoogi pidasid Varjupaikade MTÜ veterinaar Kätlin Hein vastaja ja projektijuht Anneli Matsi küsija rollis.
Milline on kasside arvukus varjupaikades?
Tänu varjupaigatööle on mul kindel teadmine, et kasse on Eestis liiga palju. Liiga palju kasse satub varjupaika – küll täiskasvanud ja poegi, küll emaseid ja isaseid, küll tiineid või emasid koos poegadega. Ja arvulises osas ei ole vähenemist märgata. Igapäevaselt pakume Varjupaikade MTÜ varjupaikades peavarju ja hoolitsust keskmiselt 500 kassile. Talvel võib olla see arv veidi väiksem, kuid suvel ja sügise jälle poole võrra suurem.
Miks on kasside steriliseerimine/kastreerimine oluline?
Kasside populatsiooni arvukust tuleb kontrollida. Kassid ise seda ei suuda ja nii peavad inimesed kontrolli enda peale võtma. Emakassi juhib suguiha ja ta võib tiinestuda 2-3 korda aastas. Tema ei suuda paljunemisinstinkti maha suruda. Tiinus kestab kaks kuud ja pojad on otseselt ema kantseldada samuti kaks kuud. Pärast seda on emane kass valmis uuesti tiinestuma. Selliselt võibki ta aastas ilmale tuua 2-3 pesakonda kassipoegi. Emakassile on see ilmselgelt kurnav ja tema organism nõrgeneb. Ka ilmavalgust näinud kassipojad on siis elujõuetud ja vähenenud immunsusega. Emane kass võib esimest korda pojad saada juba kaheksa kuu vanuselt ja siis võib öelda, et laps sai lapsed, ta ei oska veel oma poegade eest hoolitseda.
Kui ilmavalgust näeb liiga palju kassipoegi, siis on pea võimatu neile uusi kodusid leida. Samuti on