Soome Toiduamet andis juulis teada, et Kaustineni karusloomafarmis avastati linnugripp. See märkis esimest teadaolevat linnugrippi nakatumist Soome karusloomafarmides. Viirust avastati hiljem ka Lõuna- ja Kesk-Pohjanmaa piirkondades tehistingimustes peetavatel karusloomadel, kus kinnitati haigusjuhttumid vähemalt 10 karusloomafarmis. 

Loomade tervishoiu eest vastutavad ametivõimud ei rakendanud pärast nakatumisest teadasaamist ühtki piirangut karusloomafarmidele. Soome Toiduamet ütles, et tõenäoliselt on nakkus pärit metsalindudelt.

Linnugripp, mida põhjustab H5N1 viiruse tüüp, on hiljuti toonud kaasa metsalindude massilisi surmasid. Seda on kahel korral avastatud ka Soome metsrebastel.

Toiduamet soovitas farmitöötajatel rakendada kaitse- ja hügieenimeetmeid ning takistada metsalindude kokkupuudet farmiloomadega. Viiruse edasikandumine inimestele on piiratud, kuna tavaliselt on nakatumiseks vajalik haige looma või tema eritistega lähedane kokkupuude, lisas Toiduamet.

Soome Toiduamet koos piirkondlike riiklike ametiasutuste, Soome Tervise ja Heaolu Instituudi ning maakondlike tervishoiuasutustega teatasid, et jätkavad ühiselt olukorra jälgimist.

Soome on EL-i riik, kus on kõige rohkem karusloomafarme, lisaks on Soome ka Euroopa suurim rebasenaha tootja ja Hiina järel suuruselt teine ​​maailmas.

Aasta 2022 mais kuulutati välja Euroopa kodanikualgatus “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mis kutsub Euroopa Liitu üles keelustama loomade pidamise ja surmamise ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemise Euroopa Liidus. Euroopa Liidus koguti kampaania toetuseks üle 1,5 miljoni valideeritud allkirja, Eestis vedas allkirjade kogumist Loomus ning kokku saadi 5808 valideeritud allkirja.

“Üha rohkem inimesi mõistab, kui julm karusnahatööstus on,” sõnas Loomuse juhatuse liige Sirli Spelman. “Samas on veel pikk tee minna, sest Eestiski, kuigi karusloomafarmid on juba keelustatud, hakkab keeld kehtima alles 2026. aastast ning karusloomafarmidest pärit toodete müügi keeldu pole veel üldse. Loodetavasti näeme nii karusloomafarmide kui ka neist pärit toodete keeldu üle terve Euroopa Liidu siiski üsna varsti, sest see on see, mis nõrgestaks seda julma tööstust terves maailmas tugevalt.”

Eestis võeti otsus keelustada karusloomafarmid vastu 2021. aasta suvel. Keeld hakkab kehtima 2026. aasta jaanuarist. Tänaseks on karusloomafarmide tegutsemine Eestis sisuliselt lõppenud.

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: