Viimastel nädalatel on meieni jõudnud kaks kaebust rotimürgi avalikus kohas kasutamise kohta. Ühel puhul olid mürgikotikesed jäetud lahtiselt korteriühistu prügikasti ümbrusesse ning teisel oli suur kogus rotimürki puistatud kortermaja ees olevale haljasalale. Mõlemal juhul oli mürk vabalt kättesaadav lindudele ja teistele loomadele.

Kuigi rodentitsiidid on mõeldud näriliste tõrjeks, on need vääral kasutamisel ohuks ka muudele liikidele, nagu linnud ja oravad. Terviseamet rõhutab, et rodentitsiidi ei tohi kasutada lahtiselt, vaid see tuleb panna kinnisesse söödamajja, kus sellele pääsevad ligi vaid närilised. Kahjuks isegi õigel kasutamisel võib mürksööt ohustada teisi närilistest toituvaid liike, nagu röövlinnud ja rebased. Sel põhjusel tasuks esmajoones pöörata tähelepanu näriliste leviku ennetamisele või, kui probleem on juba tekkinud, kasutada närilisi koheselt surmavaid lõkse või pöörduda näriliste tõrjega tegeleva ettevõtte poole.

Kuna rodentitsiidid on kauplustes vabalt saadaval, siis kahjuks hetkel nende kasutamist seadused täpsemalt ei reguleeri. Kui märkad rotimürgi väära kasutamist, tasuks esmajoones pidada nõu kohaliku korteriühistuga. Sageli õnnestub sedasi leida ohutu lahendus ning mürk kokku korjata. Ulatusliku mürgi kasutamise korral võib pöörduda ka Keskkonnaameti poole.

Ohutust näriliste tõrjest võid täpsemalt lugeda Terviseameti kodulehelt.