Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) vahendab järjekordset juhtumit ühes laudas, kus lehmad ja vasikad on sunnitud sisuliselt elama omaenda väljaheidete sees. Põllumajandus ja Toiduamet (PTA) taas hämab ja sisuliselt oleks kõik korras kui loomaomanik vaid viitsiks virtsa välja viia.

ELL-le saabunud teate kohaselt olevat ühes Pärnumaa laudas olukord alla igasuguse arvestuse ja lehmad näevad nirud välja ning elavad olematutes tingimustes. Loomakaitsjad on selle pere koertega juba kokku puutunud ja sestap võeti vihjet äärmiselt tõsiselt. Kõik väited osutusid tõeks – lehmad sisuliselt upuvad virtsa sisse, paljudel loomadel on kõht nii paistes, sh. vasikatel, et nad ei suuda tõustagi. Külili maas olles lasevad lehmad oma väljaheited otse saba alla ja lamavad värske sita sees edasi. Mõningad isendid olid ka väga kondised ja nälginud välimusega.

“Kõik lehmad olid kinni selles virtsases laudas ja tegemist peaks olema piimalehmadega. Ei värsket rohuriba ega päikesepaistet – ainult virtsahais,” kirjutavad loomakaitsjad oma sotsiaalmeedia postituses. Nad suhtlesid ka PTA vastutava spetsialistiga, kes algselt väitis, et ei tea sellest midagi. ELL-le teadaolevalt helistati aga just temale, mispeale olla ametnik lubanud lausa samal päeval veel kontrollima minna. Seega tundus imelik, et ametnik konkreetses laudas valitsevast olukorrast nüüd ühtäkki kuulnudki polnud.

Kui ELL teatas ametnikule nende vabatahtliku külastusest, millest on ette näidata ka foto ja videomaterjal, tunnistas mees viimaks, et käis ikka ise ka eile kohal. Jah, lehmad olevat virtsa sees, kuid ei muud häda. Ta olla palunud omanikul virts koheselt ära koristada. Nagu näha, siis seda palvet eriti tõsiselt ei võetud.

Loomakaitse Liidu inimestel sai mõõt täis, sest alles hiljuti istuti koos PTA korraldatud ümarlaual, kus suured ülemused väitsid, kuidas loomade heaolu olla nende prioriteet. Räägiti suurtest väärtustest, koostöösoovist, näidati kauneid visuaalseid kujundusi, kus kõik asjapulgad ja protsessid kirjas. Mis sellest kõigest kasu on ja kas loomade heaolu paranes kuidagi? Paranes kuidagi osade ametnike suhtumine loomade kontrollimisse? Paranes kuidagi infovahetus ja teabe saamine?

Siirad vabandused head PTA ametnikud, kirjutab ELL, kuid sellist koostööd, kus kõik on endine või hullem, nad ei soovi:

“Loomakaitse liidu jaoks on needsamad väärtused, millest PTA peadirektor laialt ja uhkelt rääkis reaalsus ja igapäevane südameasi. Kahjuks meie südamed teie ametnikega samas rütmis ei tuksu ning meie ei saa jätta reageerimata ja suhtuda stoilise rahuga loomapiinamistesse.”