Hurmi külas koerte poolt tapetud metskits/Foto: Tiit Rammul

Sulatab, külmetab, sekka jäävihma ja kõva koorik, mis metskitsede jalad puruks lõikab ongi valmis. Juhtub lund ka väheke paksemalt olema, ongi metsasukad looduslikus lõksus, mis nad väga jänni jätab. Nädalavahetus jäi Põlvamaal Kanepi kandis viimaseks kolmele metskitsele, kes lõbu pärast kahe koera poolt maha murti. Kurba lugu vahendas sotsiaalmeedias Tiit Rammul, kes koeraomanikke korrale kutsub:

Kelle koerad? Anna teada – vihje@loomaveeb.ee

“Head koeraomanikud! Panen teile südamele, et palun hoidke oma koerad kinni! Konkreetselt need koerad (fotol) murdsid täna Hurmi külas kolm kitse. Kuna lumeolud on rasked, ei suuda kitsed eest põgeneda – koera lumi kannab, kuid kitse mitte.

Ei ole minu jaoks olemas ühtegi vabandust miks koerad peaksid vabalt ringi jooksma. Lemmiklooma seaduski nõuab koerte pidamist kinnisel territooriumil või järelvalve all. Seega hoiame oma lemmikud endi juures ja ärme lase neil hulkuda ja hävitustööd teha!”

Loomaveeb tuletab meelde, et omaniku järelvalveta vabalt ringi jooksev koer on seaduse mõistes hulkuv loom. Kohalikul omavalitsusel on õigus ja kohustus selline loom varjupaika toimetada ning nõuda kaasnevad kulud sisse omanikult.

Hulkuva looma omanikku saab kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse alusel karistada kasside ja koerte pidamise eeskirja rikkumise eest rahatrahviga kuni 800 eurot, kui rikkumisega on põhjustatud varaline kahju või tervisekahjustus.Jahiseaduse alusel kehtestatud määruse kohaselt arvestatakse loomapidajale tema koera poolt jahiuluki mahamurdmise eest keskkonnale tekitatud kahju eest järgnevad kahjumäärad:

  • pruunkaru – 2000 eurot
  • põder –  800 eurot
  • metskits ja metssiga – 400 eurot
  • NB! Tiine isendi puhul kahjumäärad kolmekordistuvad

Antud juhtumi edastas Loomapäästegrupp Keskkonnaametile koerteomaniku välja selgitamiseks ja vastutusele võtmiseks. Nii, et looduses koerad rihma otsa, sest kitsed ei pääse põgenema! Ja mitte ainult nemad. Ka hülgepoegi on varsti kõik rannad täis ja pole vastast koertele neistki. Te ei soovi ju, et te kullakallis koer valu, hirmu ja surma külvaks? Seega kasutage aju ja olge vastutustundlikud ka teiste elusolendite suhtes!