Oleme mures Põllumajandus- ja Toiduametis toimuva pärast. Väljendasime oma muret ka selle nädala ETV Pealtnägijas ja liitusime loomakaitsjate ühispöördumisega, millega palume tööle ennistada PTA endise ametniku, Tiina Kuke, kes viimase aastaga ameti tegevust tublisti parandas.

Põllumajandus- ja Toiduametiga (endine Veterinaar- ja Toiduamet) oli aastaid koostöö murettekitavalt aeglane ja tulemusteta. ELS vabatahtlik Carol jagas Pealtnägijaga oma lugu ajast, kui ta töötas otseabistamisejuhina ning koostas VTA ametnikule pöördumise looma väärkohtlemise kohta. Ametnik kinnitas, et väärkohtlemist ei toimu, mille nad tegid kindlaks läbi telefonikõne.

Kõik tundus muutuvat, kui ametisse astus Tiina Kukk, kelle töö kandis väga kiiresti vilja. Kaebustele reageeriti kiiresti ja tulemuslikult. Aastatel 2010-2020 võõrandati omanikelt ligi 400 looma ning peale Tiina Kuke ametisse asumist kasvas see arv märkimisväärselt: ainult 2021. aastal võõrandati enam kui 500 looma. “Loomulikult on loomade äravõtmine omanikult viimane variant. Kuid seda vaid juhul kui ei ole tegu looma elu ohtu seadnud omanikuga ja omanik ka ise saab aru oma veast, tunnistab seda ja on valmis end parandama. Kui loomad on nälginud, elavad räpases keskkonnas nende välimus ja elutingimused viitavad hoolimatusele või mis muu asjaolu, mis selgelt näitab, et omanik mitte ei tea paremini vaid ta ei hooli loomast või ei saa hakkama, siis ei tohiks olla küsimust,” sõnas ELS juhatuse liige Geit Karurahu.

Tiina Kuke järelvalvetegevuse tagajärjel suleti mitmed koeravabrikud. Sealhulgas lõpetati Eesti Kennelliidu nimekirjas oleva maineka koerakasvataja tegevus, kelle loomad elasid õõvastavates tingimustes. Varasemalt oli tehtud pöördumisi nimetatud kasvataja tegevuse kohta, kuid tulemusteta. Lisaks lõpetati veel mitme niinimetatud aretaja tegevus, kes hoidsid oma koeri rohkem kui kutsikamasinaid kui elusloomi.

Tiina Kukk oli oma tegevusega väga otsekohene ja pööras tähelepanu ametkonna puudustele, nõudes otsekohest ja kiiret reageerimist. Selline lähenemine ei sobinud peadirektorile, kes seletas Kuke ametikoha kaotamist eelarve kokkuhoidmisena. Tiina Kuke koondamine teeb loomakaitsjaid murelikuks – kas ja kuidas tagatakse edaspidi niivõrd tõhus ja toimiv loomade heaolu järelvalvetegevus.

Vaata täpsemalt järgi eilsest Pealtnägijast: https://etv.err.ee/1608572509/pealtnagija