Pildil olevad kaelarihm(ad) ei ole koerale ohutud ja kindlasti ei tohiks poovaid rihmasid kasutada treeningul

Juhtunud sündmuste, mis seotud koerte rünnakute ja sõnavõttude vastuseks tutvustame Teile huvitavat terminit “naiivteooria”.

MIS SEE ON?

Naiivteooriad põhinevad suvalistel, tajupõhistel, silmatorkavatel, juhusliku sarnasuse alusel üle kantud seostel või tunnustel.

MIKS ME SELLEST RÄÄGIME?

Mingil põhjusel kipub sageli oleme nii, et koduloomade puhul iga inimene automaatselt eeldab, et ta teab mida need loomad vajavad ja millised nad on, ilma, et tal oleks tegelikke teadmisi konkreetsest liigist. Aga ta on näinud ja kogenud, kuidas tema kodus (või sõbra kodus või tal juba endal mingi kogemus või kuskilt kuulis) loomadega käituti ja kuidas nende eest hoolt kanti. PS! Seda saabki nimetada naiivteooriaks. Jagame sellega seoses Teiega BriskMind loomade treenimine / BriskMind animal training (bioloog, Lea Tummeleht) kirjutist ja kirjutame sellele ise ka kahe käega alla:

“Koerainimeste kogukonnal nagu ka kõigil muudel mingi huviala ümber koondunud inimestel on tihtipeale ühises kasutuses mingid kognitiivsed skeemid või konstruktsioonid ehk naiivteooriad. Naiivteooriad aitavad sama sotsiaalse rühma inimestel keerulisi või abstraktseid nähtusi enda jaoks mõtestada ning sõnastada.

Naiivteooriate hädaks on see, et nad põhinevad selle teooria looja kogemustel ning ei ole objektiivselt kogutud andmete põhised. Kogemused aga teadagi kujunevad väga isikukeskselt sõltuvalt tema kogetud elusündmustest, lapsepõlvest, hariduskäigust, isiklikest üleelamistest jne. Kogemused on objektiivsetest teadmistest väga kaugel. Lisaks levivad säänsed kogemusjutud rahvaluulena ning keegi ei oska neid tegeliku statistikaga seostada.

Nagu kirjutab hariduspsühholoog Grete Arro, siis on naiivteooriate varjuküljeks ka see, et need ei lase meil jõuda päris teadmisteni ja teadmiste süstematiseerimiseni, sest loovad illusiooni nagu teadmised oleksid juba olemas.

Üheks keeruliselt mõistetavaks nähtuseks on koerte agressiivsus. Meedia, mis verepritsmete najal taaskord aktiveerub, saab muidugi üleküllastatud naiivteooriatest nii artiklite sisus, kui ka kommentaariumides. Igaüks teab täpselt, kuidas sikutades-sakutades nii väikesed- kui suured koerad paika panna, olles boss ja karjajuht. Lisaks muidugi keelates ära tõuge, misläbi muutub maailm päevapealt turvalisemaks. Huvitavaid mõtteid on veelgi.

Kõik see viib ühiskonda kaugemale teisest liigist loomade mõistmisel ning nende vajaduste ja heaolu üle arutlemisest igapäevasel tasemel, mitte siis, kui midagi koledat juhtub.

Mul on nii kurb selle noore naisterahva pärast, keda koerad tema enda koduõues puresid. Ise vist ei toibuks sellisest traumast aastaid ja aastaid. Ning kõik see lihtsalt seetõttu, et naabriks on kodukoerte vajadusi eiravad kriminaalsed inimesed.”

Allikad:

  • Brisk Mind loomade treenimine (Aitäh selle kirjatüki eest!)
  • Müürileht, Grete Arro “Milline on sinu naiivteooria?