Värske kraam:
P, 27.11.2022

The Weather


-4°C
 
Tallinn

The Weather

Cloudy
 
Lisa kuulutus
Saada vihje!

Avaldatud: 30. juuli 2022

Miks on koera regulaarne karvahooldus oluline?

Koera karva tuleb regulaarselt hooldada, kuid mida see täpsemalt tähendab, milleks see vajalik on ja kuidas seda teha? Karvahoolduse olulisusest ja levinud müütidest rääkis Varjupaikade MTÜ vabatahtlik Triin Vasli Saara koertestuudio omaniku ja groomeri Inna Karomaniga. lnnal on kodus kaks koera: 11-aastane labradori retriiver Saara ja umbes 3-aastane varjupaigast võetud Viki.

Mida tähendab koera karvahooldus ja mida see üldse sisaldab?

Koera karvahooldus võib vastavalt koera tõule ja tema karvatüübile tähendada erinevaid asju, kuid reeglina võib selle alla liigitada nii pesu, kammimise kui ka lõikuse. On neid koeri, kelle karva peab lõikama ja piirama, kuid on ka neid, kelle puhul seda teha ei tohi. On ka tõuge, kelle karva hoopis trimmitakse.

Inna Karoman

Kelle jaoks on regulaarne karvahooldus oluline?

Iga koera karva eest tuleb hoolitseda, aga protseduurid, tehnikad ja vahendid selleks on erinevad. Ma ütlen alati, et kõige tähtsam on koera regulaarne kammimine ja muidugi ka küüntelõikus. Kõiki koeri tuleb kammida, ka lühikarvalisi koeri. Eriti oluline on kammimine siis, kui karv on lahti. Regulaarne kammimine hoiab ära pusade tekkimise ja vähendab oluliselt ka karvatuuste toapõrandatel.

Aga kui tihti tuleks koera pesta?

Ma ütlen alati, et pesta tuleks oma lemmikut vaid siis, kui selleks tekib vajadus, näiteks tundub koera karv katsudes väga rasune ja must või kipub see lihtsalt natukene haisema. Ülemäära tihe pesu karvale head ei tee.

Regulaarne karvahooldus hoiab koera karva ja naha korras ning aitab ka avastada ja ennetada võimalikke nahaprobleeme, näiteks olen koertelt hoolduse käigus leidnud puuke, kasvajaid, marrastusi jms. Ka hot spot’e aitab regulaarne hooldus ennetada.

Suvisel ajal on need hot spot’id üsna levinud probleemiks, kas sa oskad ka  nõu anda, kuidas selle riski vähendada?

Probleeme esineb enim just paksu karvaga koertel. Neil, kellel on väga tihe karv, ei saa nahk seal all hästi hingata. Kõige suurem oht hot spoti tekkeks on pärast ujumist, siis, kui koera karva ära ei kuivatata. Märg ja tihe karv ei lase nahal hingata ja see läheb hauduma. Hot spot on koerale väga valus ja kui see juba tekkinud on, tuleb ravimiseks pöörduda arsti poole.

Üks oluline abinõu selle ennetamiseks on korralik kevadine karvahooldus. Ideaalne aeg selleks on siis, kui koer on just karva vahetamas, paks talvekarv on lahti ja asendub suvise kasukaga. Lahti tulnud talvekarv tuleb korralikult välja kammida, et nahk saaks suvel õhku. Vahetult enne sooja suve korralikult lahti kammitud karv kaitseb koera ka palavate suveilmade ja otsese päikesevalguse eest.

Kui koerale on kevadel tehtud korralik hooldus, võib suvel pärast ujumist karva rätikuga ära kuivatada. Koertele on olemas mikrofiibrist rätikud, mis käivad väikseks kokku ja imavad karvast väga palju vett välja. Väga paksu karvaga koerte puhul, näiteks tšau-tšaud, tuleb aga siiski olla väga ettevaatlik ja karv pärast märjaks saamist hoolikalt ära kuivatada ja läbi kammida.

Millal on üldse õige aeg karvahoolduse tegemiseks?

Kammida tuleks regulaarselt, kuid kõige suuremat tähelepanu peaks hooldusele pöörama siis, kui koer vahetab karva. Soovitan põhjaliku karvahoolduse tehagi vastu suve ja vastu talve. Sel ajal, mil koera karv on lahti. Ka pesu aitab lahtist karva kergemini eemaldada.

Korralikult läbi kammitud ja puhas karv hoiab talvel sooja ja laseb suvel nahal hingata ning kaitseb ka päikese eest. Väga oluline on tähelepanu pöörata ka õuekoerte karvale. Puhas ja hooldatud karv hoiab neid talvel soojas.

Iga inimene ilmselt koerasalongi ei jõua, kas karva saab hooldada ka kodus ja mida seljuhul silmas pidada?

Kui omanik saab, oskab ja tal on võimalused seda ise teha, siis miks mitte. See, millist hooldust koer vajab, sõltub karvatüübist. Põhilised asjad, mis igaühel kodus peaksid olemas olema on:

  • koertele mõeldud šampoon ja vajadusel palsam;
  • rätik;
  • kamm, hari, kraas (sõltuvalt karvatüübist ja koera suurusest);
  • kummist hari (lühikarvaliste koerte puhul);
  • vajadusel kõrva-ja silmapuhastusvahend;
  • küünetangid;
  • föön.

Koera dušinurgas või vannis pestes on oluline jälgida, et tal oleks seal turvaline ja mugav. Käppade all peaks olema libisemisvastane vaip. Mul on aeda tehtud ka väike laud, kus ma koera kammin ja föönitan. Ka laud peab olema koera jaoks turvaline ja libisemiskindel. Suurte ja paksu karvaga koerte puhul võib koju osta ka suure fööni.

Pesemise puhul tuleb kindlasti meeles pidada seda, et šampooni tuleb lahjendada paki õpetuste kohaselt ja see tuleb ka väga korralikult karvast välja loputada. Palsami vajalikkus sõltub jällegi karvatüübist, näiteks neile, kel tekivad pusad või kelle karv on väga kuiv, tuleks palsamit panna. Palsam tuleb panna rätikuga kuivatatud karvale ja seejärel taas korralikult välja loputada.

Koerad, kelle karv on väga pulstis või väga lahti, tuleks enne pesu kindlasti kammida, vastasel juhul läheb karv väga vilti ja pärast on selle lahti kammimine oluliselt raskem. Kammides võib kasutada ka näiteks spreipalsamit, mida ei pea enam karvast välja loputama.

Võimalusi ja vahendeid on väga erinevaid, aga ma usun, et iga koerajuuksur oskab soovitada just sellele karvatüübile sobilikke vahendeid ja jagab ka õpetussõnu, kuidas koera kodus hooldada. Lihtsam on neid tehnikaid näidata, kui rääkida.

Kas koertele üldjuhul meeldib salongis käia? On sinu juures on käinud ka varjupaigast võetud koeri?

On ikka käinud ka varjupaigast võetud koeri. Ka minul on kodus üks varjupaigast võetud koer. Iga koer on erinev. Mõned varjupaigast võetud koerad on väga tublid, kuid on ka neid, keda ma ei olegi saanud veel pessu panna, sest nad kardavad tohutult. Samas on ka kodus üles kasvanud kutsikaid, kes samamoodi väga kardavad.

On neid palju, kes kardavad?

Jah, kahjuks on