Koera karva tuleb regulaarselt hooldada, kuid mida see täpsemalt tähendab, milleks see vajalik on ja kuidas seda teha? Karvahoolduse olulisusest ja levinud müütidest rääkis Varjupaikade MTÜ vabatahtlik Triin Vasli Saara koertestuudio omaniku ja groomeri Inna Karomaniga. lnnal on kodus kaks koera: 11-aastane labradori retriiver Saara ja umbes 3-aastane varjupaigast võetud Viki.

Mida tähendab koera karvahooldus ja mida see üldse sisaldab?

Koera karvahooldus võib vastavalt koera tõule ja tema karvatüübile tähendada erinevaid asju, kuid reeglina võib selle alla liigitada nii pesu, kammimise kui ka lõikuse. On neid koeri, kelle karva peab lõikama ja piirama, kuid on ka neid, kelle puhul seda teha ei tohi. On ka tõuge, kelle karva hoopis trimmitakse.

Inna Karoman

Kelle jaoks on regulaarne karvahooldus oluline?

Iga koera karva eest tuleb hoolitseda, aga protseduurid, tehnikad ja vahendid selleks on erinevad. Ma ütlen alati, et kõige tähtsam on koera regulaarne kammimine ja muidugi ka küüntelõikus. Kõiki koeri tuleb kammida, ka lühikarvalisi koeri. Eriti oluline on kammimine siis, kui karv on lahti. Regulaarne kammimine hoiab ära pusade tekkimise ja vähendab oluliselt ka karvatuuste toapõrandatel.

Aga kui tihti tuleks koera pesta?

Ma ütlen alati, et pesta tuleks oma lemmikut vaid siis, kui selleks tekib vajadus, näiteks tundub koera karv katsudes väga rasune ja must või kipub see lihtsalt natukene haisema. Ülemäära tihe pesu karvale head ei tee.

Regulaarne karvahooldus hoiab koera karva ja naha korras ning aitab ka avastada ja ennetada võimalikke nahaprobleeme, näiteks olen koertelt hoolduse käigus leidnud puuke, kasvajaid, marrastusi jms. Ka hot spot’e aitab regulaarne hooldus ennetada.

Suvisel ajal on need hot spot’id üsna levinud probleemiks, kas sa oskad ka  nõu anda, kuidas selle riski vähendada?

Probleeme esineb enim just paksu karvaga koertel. Neil, kellel on väga tihe karv, ei saa nahk seal all hästi hingata. Kõige suurem oht hot spoti tekkeks on pärast ujumist, siis, kui koera karva ära ei kuivatata. Märg ja tihe karv ei lase nahal hingata ja see läheb hauduma. Hot spot on koerale väga valus ja kui see juba tekkinud on, tuleb ravimiseks pöörduda arsti poole.

Üks oluline abinõu selle ennetamiseks on korralik kevadine karvahooldus. Ideaalne aeg selleks on siis, kui koer on just karva vahetamas, paks talvekarv on lahti ja asendub suvise kasukaga. Lahti tulnud talvekarv tuleb korralikult välja kammida, et nahk saaks suvel õhku. Vahetult enne sooja suve korralikult lahti kammitud karv kaitseb koera ka palavate suveilmade ja otsese päikesevalguse eest.

Kui koerale on kevadel tehtud korralik hooldus, võib suvel pärast ujumist karva rätikuga ära kuivatada. Koertele on olemas mikrofiibrist rätikud, mis käivad väikseks kokku ja imavad karvast väga palju vett välja. Väga paksu karvaga koerte puhul, näiteks tšau-tšaud, tuleb aga siiski olla väga ettevaatlik ja karv pärast märjaks saamist hoolikalt ära kuivatada ja läbi kammida.

Millal on üldse õige aeg karvahoolduse tegemiseks?

Kammida tuleks regulaarselt, kuid kõige suuremat tähelepanu peaks hooldusele pöörama siis, kui koer vahetab karva. Soovitan põhjaliku karvahoolduse tehagi vastu suve ja vastu talve. Sel ajal, mil koera karv on lahti. Ka pesu aitab lahtist karva kergemini eemaldada.

Korralikult läbi kammitud ja puhas karv hoiab talvel sooja ja laseb suvel nahal hin