Koera karva tuleb regulaarselt hooldada, kuid mida see täpsemalt tähendab, milleks see vajalik on ja kuidas seda teha? Karvahoolduse olulisusest ja levinud müütidest rääkis Varjupaikade MTÜ vabatahtlik Triin Vasli Saara koertestuudio omaniku ja groomeri Inna Karomaniga. lnnal on kodus kaks koera: 11-aastane labradori retriiver Saara ja umbes 3-aastane varjupaigast võetud Viki.
Mida tähendab koera karvahooldus ja mida see üldse sisaldab?
Koera karvahooldus võib vastavalt koera tõule ja tema karvatüübile tähendada erinevaid asju, kuid reeglina võib selle alla liigitada nii pesu, kammimise kui ka lõikuse. On neid koeri, kelle karva peab lõikama ja piirama, kuid on ka neid, kelle puhul seda teha ei tohi. On ka tõuge, kelle karva hoopis trimmitakse.
Kelle jaoks on regulaarne karvahooldus oluline?
Iga koera karva eest tuleb hoolitseda, aga protseduurid, tehnikad ja vahendid selleks on erinevad. Ma ütlen alati, et kõige tähtsam on koera regulaarne kammimine ja muidugi ka küüntelõikus. Kõiki koeri tuleb kammida, ka lühikarvalisi koeri. Eriti oluline on kammimine siis, kui karv on lahti. Regulaarne kammimine hoiab ära pusade tekkimise ja vähendab oluliselt ka karvatuuste toapõrandatel.
Aga kui tihti tuleks koera pesta?
Ma ütlen alati, et pesta tuleks oma lemmikut vaid siis, kui selleks tekib vajadus, näiteks tundub koera karv katsudes väga rasune ja must või kipub see lihtsalt natukene haisema. Ülemäära tihe pesu karvale head ei tee.
Regulaarne karvahooldus hoiab koera karva ja naha korras ning aitab ka avastada ja ennetada võimalikke nahaprobleeme, näiteks olen koertelt hoolduse käigus leidnud puuke, kasvajaid, marrastusi jms. Ka hot spot’e aitab regulaarne hooldus ennetada.
Suvisel ajal on need hot spot’id üsna levinud probleemiks, kas sa oskad ka nõu anda, kuidas selle riski vähendada?
Probleeme esineb enim just paksu karvaga koertel. Neil, kellel on väga tihe karv, ei saa nahk seal all hästi hingata. Kõige suurem oht hot spoti tekkeks on pärast ujumist, siis, kui koera karva ära ei kuivatata. Märg ja tihe karv ei lase nahal hingata ja see läheb hauduma. Hot spot on koerale väga valus ja kui see juba tekkinud on, tuleb ravimiseks pöörduda arsti poole.
Üks oluline abinõu selle ennetamiseks on korralik kevadine karvahooldus. Ideaalne aeg selleks on siis, kui koer on just karva vahetamas, paks talvekarv on lahti ja asendub suvise kasukaga. Lahti tulnud talvekarv tuleb korralikult välja kammida, et nahk saaks suvel õhku. Vahetult enne sooja suve korralikult lahti kammitud karv kaitseb koera ka palavate suveilmade ja otsese päikesevalguse eest.
Kui koerale on kevadel tehtud korralik hooldus, võib suvel pärast ujumist karva rätikuga ära kuivatada. Koertele on olemas mikrofiibrist rätikud, mis käivad väikseks kokku ja imavad karvast väga palju vett välja. Väga paksu karvaga koerte puhul, näiteks tšau-tšaud, tuleb aga siiski olla väga ettevaatlik ja karv pärast märjaks saamist hoolikalt ära kuivatada ja läbi kammida.
Millal on üldse õige aeg karvahoolduse tegemiseks?
Kammida tuleks regulaarselt, kuid kõige suuremat tähelepanu peaks hooldusele pöörama siis, kui koer vahetab karva. Soovitan põhjaliku karvahoolduse tehagi vastu suve ja vastu talve. Sel ajal, mil koera karv on lahti. Ka pesu aitab lahtist karva kergemini eemaldada.
Korralikult läbi kammitud ja puhas karv hoiab talvel sooja ja laseb suvel nahal hingata ning kaitseb ka päikese eest. Väga oluline on tähelepanu pöörata ka õuekoerte karvale. Puhas ja hooldatud karv hoiab neid talvel soojas.
Iga inimene ilmselt koerasalongi ei jõua, kas karva saab hooldada ka kodus ja mida seljuhul silmas pidada?
Kui omanik saab, oskab ja tal on võimalused seda ise teha, siis miks mitte. See, millist hooldust koer vajab, sõltub karvatüübist. Põhilised asjad, mis igaühel kodus peaksid olemas olema on:
- koertele mõeldud šampoon ja vajadusel palsam;
- rätik;
- kamm, hari, kraas (sõltuvalt karvatüübist ja koera suurusest);
- kummist hari (lühikarvaliste koerte puhul);
- vajadusel kõrva-ja silmapuhastusvahend;
- küünetangid;
- föön.
Koera dušinurgas või vannis pestes on oluline jälgida, et tal oleks seal turvaline ja mugav. Käppade all peaks olema libisemisvastane vaip. Mul on aeda tehtud ka väike laud, kus ma koera kammin ja föönitan. Ka laud peab olema koera jaoks turvaline ja libisemiskindel. Suurte ja paksu karvaga koerte puhul võib koju osta ka suure fööni.
Pesemise puhul tuleb kindlasti meeles pidada seda, et šampooni tuleb lahjendada paki õpetuste kohaselt ja see tuleb ka väga korralikult karvast välja loputada. Palsami vajalikkus sõltub jällegi karvatüübist, näiteks neile, kel tekivad pusad või kelle karv on väga kuiv, tuleks palsamit panna. Palsam tuleb panna rätikuga kuivatatud karvale ja seejärel taas korralikult välja loputada.
Koerad, kelle karv on väga pulstis või väga lahti, tuleks enne pesu kindlasti kammida, vastasel juhul läheb karv väga vilti ja pärast on selle lahti kammimine oluliselt raskem. Kammides võib kasutada ka näiteks spreipalsamit, mida ei pea enam karvast välja loputama.
Võimalusi ja vahendeid on väga erinevaid, aga ma usun, et iga koerajuuksur oskab soovitada just sellele karvatüübile sobilikke vahendeid ja jagab ka õpetussõnu, kuidas koera kodus hooldada. Lihtsam on neid tehnikaid näidata, kui rääkida.
Kas koertele üldjuhul meeldib salongis käia? On sinu juures on käinud ka varjupaigast võetud koeri?
On ikka käinud ka varjupaigast võetud koeri. Ka minul on kodus üks varjupaigast võetud koer. Iga koer on erinev. Mõned varjupaigast võetud koerad on väga tublid, kuid on ka neid, keda ma ei olegi saanud veel pessu panna, sest nad kardavad tohutult. Samas on ka kodus üles kasvanud kutsikaid, kes samamoodi väga kardavad.
On neid palju, kes kardavad?
Jah, kahjuks on neid tegelikult palju, kes salongis käimist algul kardavad. Julgen öelda, et umbes pooled koertest algul kardavad, aga tuleb olla rahulik ja kannatlik. Mul on näiteks käinud ka koeri, kes tulevad pessu, aga ma näen, et koer kardab nii väga, et otsustame esimesel korral hoopis lihtsalt kammida. Iga koeraga tuleb leida see õige lähenemisviis. Samm-sammult lähenedes, siis harjuvad kõik koerad vaikselt ära.
Aga mida omanik ise teha saaks, et koer nii väga ei kardaks? Kuidas harjutada või mida teha siis, kui koerale karvahooldus üldse ei meeldi? Võibolla pole ta veel kunagi juuksuri juures käinud?
Harjutamisega peaks alustama kohe, kui kutsikas tuleb perre. Ma soovitan harjutada tasapisi kõigi protseduuriga, mida juuksuri juures tavaliselt tehakse. Nendeks on kammimine, föönitamine, pesemine ja küüntelõikus. Kindlasti tuleb alustada samm-sammult, natukene kammida ja anda siis maiust. See loob koerale positiivse seose. Võiks harjutada koera katsumist, tema käpaotste märjaks tegemist, väikse fööniga karva tuulutamist jne. Föönitamise puhul tasub pea piirkonda algul vältida, sest see võib tunduda koerale pisut hirmus. Kui koer harjub nende protseduuridega juba kodus, on tal salongi tulles nii palju lihtsam.
Harjutada võib muidugi ka salongis. Mul on käinud mitmeid kliente, kes tulevadki salongi harjutama. Ma saan näidata ja õpetada, kuidas koera kammida, millised hooldusvahendid valida jne. Esimese salongikülastuse puhul soovitan mina alati koera juures ja talle toeks olla.
Kui koerale mingid protseduurid ei meeldi, siis minu põhimõte on see, et alati tuleb harjutada, mitte vältida. Seda iga asja puhul, millega koer peab elus kokku puutuma.
On koeri, kes kardavad elu lõpuni, aga me saame proovida tema hirme leevendada ja koera jaoks protseduure meeldivamaks teha, see on meie võimuses.
Millised on need levinud vead, mida inimesed karvahoolduse juures tihti valesti teevad?
Mina olen näinud, et sageli kasutatakse valesid hooldusvahendeid, näiteks valet kammi, mis ei ole sellele karvatüübile mõeldud ja rikub karva või siis ei lahjendata šampooni või ei loputada seda korralikult välja.
Tahaks inimestele südamele panna, et enne lemmiklooma võtmist tasub ka mõelda sellele, millist hooldust selle koera karv vajab ja kas selleks on aega ja rahalisi võimalusi. Koeri on erinevaid. On koeri, keda peab tõesti päris sageli hooldama, et karv käest ära ei läheks. Näiteks puudlite, yorkshire terjerite, bichon frisé’de või ka paljude tõutute koerte karv vajab sagedast hooldust, et see pusasse ei läheks ja välja ei kasvaks. Ka paksu aluskarvaga suurte koerte hooldamine on üsna suur rahaline väljaminek, millega peab arvestama.