Foto: Rõõmsd hüpped MTÜ

Igal kevadel reklaamitakse sotsiaalmeedia gruppides, kuidas hobitaludes, kodupaljundajatel ning end kasvatusteks nimetavates asutustes on suurenenud hoogsasti küülikute arutu paljundamine. Iga päev võib näha postitusi erinevate millerdajate poolt, kuidas küülikubeebid on valmis uude koju minema 20-25 “porgandi” eest. Isegi kui me jätame kõrvale fakti, et elusloomadega kauplemine sotsiaalmeedia gruppides on sealsete reeglite vastane, annab selline tegevus aina hoogu küülikute objektiseerimisele ja väärkohtlemisele. MTÜ Rõõmsad hüpped kutsub lapsevanemaid emotsinaalset ostu mitte tegema.
Küülikuid loovutatakse tihti liiga vara, paljundajatel puudub igasugune info vanematest ja terviseprobleemidest, loomad on üldiselt vaktsineerimata, kiibistamata ja tihti parasiitidega nakatunud. Millerdajate peamisteks müügiartikliteks on see, et nad on inimesega harjunud, neid on peale sündi esimesest päevast sülle võetud, ei karda nad koeri ega kasse ja on sobilikud lastele- küülikule vaimne ja füüsiline õudus ning millerdajate poolt tõeline seebijutt.
Loom ei ole lapsele kingitus ega tema vastutus
 
Tihti tuuakse lastele loomade kinkimiseks põhjust, et loomad õpetavad lastele empaatiat ja kohusetunnet. Selline loomade kasutamine on vale mitmetel põhjustel. Ka mina kasvasin üles kodus, kus oli lemmikloomaks küülik. Muidugi pidime lastena tema eest mingi määral hoolitsema ja aeg-ajalt tema järelt koristama. Aga kohe kuidagi ei saa väita, et see pisike küülik õpetas mulle kohusetunnet. Valdava hoolitsemise tegi ju ikkagi lapsevanem, kelle vastutus see on. ERANDITULT. Lapsena on maailmas nii palju muud teha, avastada, õppida, uurida. Ja ei tule pähegi, et peale pikka päeva peab küülikule süüa panema, vett vahetama, teda kammima. Ja mis siis saab, kui küülikul on halb olla? Kas laps peab oskama sellist asja märgata ja sellest teada andma? Lapsele õpetab kohusetunnet lapsevanem, mitte vangistatud loom!
Oleme viimaste aastate jooksul näinud trendi, et sügisel, eriti just septembri kuus, kasvab hüppeliselt küülikute hülgamine, ära andmine ja neile uute kodude otsimine. Miks? Sest sellest armsast küülikubeebist on saanud probleem. Lapsed lähevad kooli, neil puudub küüliku vastu huvi ja see vaene loom peab üksinda veetma päevad pisikeses puuris. Tundub ebaõiglane. Vanemad ei taha looma eest hoolitseda ja lapse sundimine küüliku eest hoolitsema on lihtsalt mõttetu energia kulutamine. Milleks siis üldse alguses küülik koju toodi?
Küülikule kodu pakkumine peab olema läbimõeldud otsus
 
Paneme südamele, et küülik on keskmiselt 10 aastane kohustus. Ta vajab sama palju või isegi rohkem hoolt, kui kass ja koer. Küülik ei ole lihtne loom, kelle eest hoolitseda. Neil on spetsiaalne dieet, nad vajavad kindlat rutiini, turvalist ja rahulikku kodu, spetsiaalset veterinaari ja tohutus koguses arusaamist ning tema iseloomuga leppimist.
  1. Enne küülikule kodu toomist on oluline läbi mõelda mitmed asjaolud:
    Kas Sul on huvi ja tahtmist teha piisavalt eeltööd. Internetis on palju infot, mida küülik vajab, kuid nagu kõige muuga, on vaja allikate osas olla alati kriitiline. “Vaatame jooksvalt” suhtumisega võib minna palju asju valesti ja sellega põhjustada küülikule kannatusi.
  2. Kas Sinu kodus on piisavalt palju ruumi ja kas kodu on küülikukindel? Küülik ei ole puuriloom ja tema pidamine puuris (ka ainult öösel “tema heaoluks”) on küüliku väärkohtlemine. Puuris pidamise tagajärjel tekivad mitmed tervisemured, nagu näiteks depressioon ja agressiivsus, ülekaal, pododermatiit, liigesemured jne.
  3. Küüliku põhiline toit on hein. Hein hakkab olema ka igal pool, terves kodus, talla all, juustes.. Tihti on küülikud heina osas valivad ja see tähendab, et tuleb leida kohalik kasvataja, kellelt sobilikku heina osta, kuna poodides müüdavad heinad väga paljudele lihtsalt ei meeldi. Kui küülikud heina ei söö, võib see olla tervisele ohtlik ja neil võivad tekkida seedimisprobleemid.
  4. Eelnevate punktide jätkuks soovime ära mainida, et küülikuid ravivad eksootiliste loomade ravile spetsialiseerunud veterinaarid. Iga loomaarst ei tunne küülikute hingeelu piisavalt põhjalikult ning seetõttu ei oska ka neid ravida. Eksootiliste loomade spetsialiste on Eestis vähe, ravi on kallim ning kliinikusse sõit ajakulukam. Kas Sul on see võimalus nii ajaliselt kui rahaliselt? Ravikulud võivad ulatuda tuhandetesse eurodesse ning kuna küülikutel on mitmeid spetsiifilisi terviseriske, siis võivad need kulud olla tihedad.
  5. Küülikuid peaks pidama vähemalt paaris. Seega tuleb kõigega arvestada topelt.
Loodame, et lemmiklooma koju toomise otsus on kõigil läbimõeldud ja vastutustundetud impulssostud jäävad minevikku. Elusa küüliku asemel võib lihavõtete puhul oma lapsele kinkida hoopis toreda mängulooma.

Kommenteeri:

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: