Võru varjupaiga kassiaedik

Kassiaedik, inglise keeles catio on spetsiaalselt kassidele ehitatud väliaedik, mis võimaldab lemmikloomal kogeda võimalikult liigiomast keskkonda kohas, kus vabalt õues käimine ei ole võimalik. Kuna elukeskkond mõjutab otseselt kassi tervist ja käitumist, on kasside elukeskkonna rikastamine hädavajalik. Kassiaedikute olulisusest kirjutab Varjupaikade MTÜ vabatahtlik Triin Vasli.

Kasside heaolu eest hoolitsemisel võib juhtnöörideks võtta ISFM-i (International Society of Feline Medicine) poolt seatud viis olulist alustala. Nendeks viieks alustalaks on:

  • turvalise koha võimaldamine;
  • mitme ja üksteisest eraldatud keskkonnaressursi pakkumine: toit, vesi, tualett, kratsimis- ja mängualad ning puhke- või magamisalad;
  • võimalus mängimiseks ja küttimiskäitumiseks (või selle jäljendamiseks);
  • positiivse, järjepideva ja etteaimatava inimesepoolse suhtluse pakkumine;
  • kassi haistmismeele olulisust austava keskkonna pakkumine.

Valga varjupaiga kassiaedik

Inimese ja kassi suhe algas umbkaudu 10 000 aastat tagasi ja paljud tänase kodukassi käitumismallid pärinevad tema eellaselt Felis lybica’lt ehk Aafrika metskassilt.

Kass on üksik kiskja, kes on loodud jahtima. Tänapäeval elavad aga väga paljud kodukassid linnakorteris, kus lemmikule loomuomase keskkonna kujundamine võib olla paras väljakutse. Samas on see mitte valikuline, vaid kohustuslik, et lemmikloom tunneks end kodus hästi.

Kassil peab olema ligipääs toidule ja veele, häda tegemiseks liivakastile, puhkus- ja magamisasemetele, aga ka võimalusele liikuda kõrgematel tasanditel, jahtida, mängida ja turnida. Ka inimese tähelepanu on üks keskkonnaressurssidest, mida lemmik järjepidevalt vajab.

Kassi elukeskkonna teadlik kujundamine, pidades silmas tema iseloomu ja talle loomuomast, aitab ära hoida mitmeid käitumis- ja terviseprobleeme. See maandab kassi stressitaset ja tugevdab sidet omaniku ning kassi vahel. Kokkuvõtteks on õnnelikumad nii kass kui ka omanik.

Eriti oluline on pöörata keskkonnavajadustele tähelepanu mitme kassiga leibkondades, sest nagu juba mainitud, on kass siiski üksik kiskja, kellele reeglina ei meeldi oma ressursse teistega jagada. Kassil peab olema ligipääs kõigile eelmainitud ressurssidele ilma konkurentsita, vastasel juhul kogeb ta stressi. Pidev stress ja võitlus ressursside pärast viib aga soovimatu käitumise ja terviseprobleemideni, mis tähelepanuta jäädes võivad süveneda tõsisteks haigusteks. Sageli on paraku nii, et kassi elukeskkonna rikastamisele pööratakse tähelepanu aga alles siis, kui lemmik hakkab näitama rahulolematuse märke või on märgata terviseprobleeme.

Catio – muinasjutumaa toakassile

Üks väga hea viis kodukassile loomuomase keskkonna pakkumiseks ja tema heaolu suurendamiseks on kinnine õueaedik, maailmas tuntud ka kui catio. Aedik võimaldab kassil kogeda õueelu turvalises keskkonnas. Kujundades aediku kassi soove arvestades, saab lemmik seal turnida, joosta, mängida, nuuskida, end peita, küüsi teritada ja olla … lihtsalt kass. Spetsiaalselt kassidele mõeldud aedikut on võimalik rajada nii kortermaja rõdule kui ka eramaja aeda. Tuleb ainult tagada aediku turvalisus ja mugav sissepääs kassile ning lasta loovusel lennata.

Kassid armastavad seda, aga ka pererahval on õueelu nautivat kassi põnev jälgida.