Foto: Kalmer Lehepuu

Autor: Marko Mägi, Tartu Ülikool, ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog

„Kui hea raamat!“, kordan iga peatüki järel. Seda peatükki võiks lugeda metsamajandaja, seda peatükki aga traktorirooli keerav põllumees või aednik … Et lindudel on inimese mätta otsast vaadates imelisi võimeid (kasvõi lendamine oma mitmekülgsuses), ei ole ilmselt üllatav. Kuid rääkida nendest oskustest nii, et lugejal ei hakka igav ja see ei ole lihtsalt üks järjekordne lugu tuttavast loodusfilmist või jutusaatest, on oskus. Ja seda Jim Robbins oskab minu hinnangul lausa suurepäraselt.

Lugeja ees rulluvad lahti väga mõnusas kerges stiilis, siiski mitte liialdatud kerges, lood lindudest ja inimestest. Tegu on suurepärase etnoornitoloogilise raamatuga (etnoornitoloogiale on pühendatud lausa eraldi peatükk!), kus on olulisel kohal lindude ja inimeste suhted kõikvõimalikes vormides: vaimsed, kultuurilised, majanduslikud, emotsionaalsed, looduskaitselised. Õigupoolest ongi raamat eelkõige inimeste ja lindude suhetest, kuid autor süüvib ka lindude salapärasse, mille puhul inimesel ei ole teha muud, kui käsi laiutada ja lausuda: „Imelised linnud!“

Kui sa enne lindudest ei hoolinud (või ei teadnud neist muud, kui et nad lendavad), siis pärast raamatu lugemist oled müüdud. Vähemalt mina oleks, kui ma varem midagi ei oleks teadnud. Muide, mõne peatüki katkendit saab kuulata ERRi heliarhiivist.

Kuigi kergelt loetav, tugineb raamat siiski teadusele. Autor on asja tõsiselt võtnud ja vestelnud mitmete omas vallas juhtivate ornitoloogidega ning esitanud vestlused pooleldi intervjuu, pooleldi enda tõlgendustena. Ja see mõjub – jutt on arusaadav ja usutav (kummardan tõlkijale!). M