Foto: KKA

Hiiumaal Liivalaukast Kaleste rannani on meri ligi 45 kilomeetril randa uhtunud valgeid tükke, mis sarnanevad mõne nädala eest Saaremaal leitud rasvareostusega.

Keskkonnaameti järelevalve võttis eile Hiiumaa valgeteralisest reostusest proovid, laboritulemusi on oodata mõne päeva pärast. „Väikesed valged terad lõhnavad rääsunud rasva järele ja näevad välja väga sarnased tahke rasva reostusele, mida mõnda aega tagasi Saaremaa looderannikult leiti. Väikeses koguses tahke rasv keskkonnale või loomadele ohtlik ei ole. Täpselt saame öelda, millega tegu, alles siis, kui saame vastuse laborist,“ selgitas Keskkonnaameti Hiiumaa järelevalvebüroo juht Marek Põld.

Lääne- ja Hiiumaa päästepiirkonna juhi Hannes Aasma sõnul sõltub päästetööde vajalikkus analüüside tulemustest. „Juhul, kui on tegemist ainega, millega loodus ise hakkama ei saa, alustab Päästeamet koostöös omavalitsusega reostuse likvideerimistöödega,“ ütles Aasma.

Täpsem info koristamise vajaduse kohta selgub lähipäevil ja Hiiumaa vald annab sellest esimesel võimalusel teada.

Mai lõpus märgati Saaremaa loodeosas rannikul umbes sentimeetrise läbimõõduga heleda materjali tükikesi. Laborianalüüs näitas, et tegemist on tahke rasvaga, mis väikeses koguses keskkonnale ohtlik ei ole ning rasvatükikeste koristamist Saaremaal vajalikuks ei peetud.