Foto: Annika Filippova

Milline näeb välja sinu koduümbrus öösel? Kas kardinate vahelt paistab kuu vaid aeg-ajalt või pääseb valgus tuppa igal öösel? Tehisvalguse osakaal suureneb maailmas umbes 2% võrra aastas. Öine valgustamine on kasvanud ka Eestis.

Paljud linnuliigid rändavad enamasti öösel, kui on rahulikum ning oht röövlindude saagiks sattuda on väiksem. Valgusreostus raskendab rändlindudel öist orienteerumist, eksitades, halvemal juhul põhjustades kokkupõrkeid hoonetega. See sunnib linde tõusma ka tavapärasest kõrgemale. Lennukõrguse pidev muutmine nõuab aga rohkem energiat.

Pane tähele!

  • Valgusreostust põhjustab liigne või valesti suunatud tehisvalgus, näiteks valesti paigutatud või liialt eredad tänavavalgustid, välireklaamid ning hoonete ja muude objektide valgustus. Kuigi me ei pruugi seda märgata, mõjutab öine tehisvalgus ka meie endi loomulikku elurütmi, mis võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme.
  • Valgusreostuse vähendamisega alusta oma kodust. Selleks tee täna õhtul jalutuskäik ümber oma kodumaja. Kaalu hoolikalt, kus saad valgustugevust vähendada, valgustit ümber disainida või hoopis välja lülitada.