Reedel, 4. märtsil saatis Nähtamatud Loomad Eestist Ukraina piiri ääärde teele kaks bussi toiduabi, esmatarbekaupade, joogivee, kütuse ja muu vajalikuga, mis toimetati Ukraina varjupaikade loomade ja töötajateni. Nähtamatute Loomade tiimiliikmed viisid annetused Ukraina piiril asuvasse humanitaarabipunkti, kus need toimetati meie kontaktide kaudu Ukraina loomade varjupaikadeni. Toitu ja muud kaupa kogunes tänu heade annetajate toele ja Nähtamatute Loomade poolsele panusele lausa üle kolme tonni.
Esimene Nähtamatute Loomade buss Eestist jõudis Ukraina piirini ilma suuremate viperusteta. Terve tee oli tihe suhtlus Ukraina kolleegidega ja loomapäästjatega, kes koordineerisid loomade transporti sõjakolletest piirile. Eriti suured tänusõnad meie Ukraina koostööorganisatsiooni vabatahtlikule Lenale, kes on läbi projekti ennastunustavalt võidelnud selle eest, et loomi päästa. Nagu sõjakoldesse minnes eeldada võib, muutub kõik kogu aeg ja pidime korduvalt plaane ümber arvestama, et kiirelt muutuvate oludega kohaneda.
Esimese bussi autojuht oli vapper ja hea südamega motiveeritud, et loomi aidata. Seega kui selgus, et on vaja sõita Ukrainasse sisse, Lvivi varjupaika, et sealt loomad kätte saada, võttis ta selle käigu südikalt ette. Lvivi varjupaika toodi kokku erinevatest Kiievi jt Ukraina sõjakolde piirkondade varjupaigaloomi, kellele otsiti transporti Ukrainast välja. Kaks Kiievi loomade varjupaika on tänaseks Vene vägede pommitamise tõttu maha põlenud. Seda teades muutus meile eriti oluliseks anda endast parim, et neid kaitsetuid loomi aidata. Kui 8 koera ja üks kass olid Ukrainas bussi transpordipuuridesse paigutatud, algas sõit tagasi Poola piiri poole. Eriti toredad olid sealsed kohalikud piirivalvurid, kes loomadega kaubikule natuke eelisjärjekorda tekitasid ja tänu sellele piir kiiremini ületatud sai.
Samal ajal käis Eestist tihe suhtlus Põllumajandus- ja Toiduametiga, et läbirääkimistes loomadele Eestisse saabudes võimalikult head karantiinitingimused tagada. Ametkond oli meie päästeoperatsiooni suhtes väga kriitiliselt meelestatud ja üritas loomade jõudmist Eestisse keelata, sest Euroopa Liitu ei ole praegu lubatud Ukrainast varjupaigaloomi tuua. Peljatakse erinevaid haigusi, mille riskid on Ukrainas kõrgemad kui ELis ja mida võtame väga tõsiselt. Me küll mõistame riigiameti seadusepügalate järgimist ja tavaolukorras teeme seda ka ise, kuid sõjasituatsiooni kriisis oli vaja neid pommirahe all kannatavaid loomi kiirelt aidata. Kõige konstruktiivsem lahendus oli neile Eestis luua turvalised karantiinimajad ja hoolitseda selle eest, et nii inimeste kui loomade tervis ja heaolu on tagatud.
Läbirääkimistega samal ajal liikus esimene buss Riia poole veterinaaride esmakontrolli ja teine buss, mis seisis silmitsi tehniliste viperustega, jõudis ka lõpuks Ukraina piirini. Kogu sõit oli pikitud tihedas ühenduses olemisega nii Ukraina kohalike loomakaitsjatega, kes hoidsid meid kursis, millal mis loomi piirile toodamas on kui ka Eesti poolse tiimiga, kes organiseeris kõike muud jooksvat, et bussitiimi toetada ja infot vahetada.
Ühtlasi oli info kogu aeg muutuv, sõjasituatsiooni ebastabiilsus oli pidevalt selgelt esil. Meie tiim oli kogu aeg valmis paindlikkuseks, et kohaneda muutuvate oludega. Varjupaikadel, kes tahtsid loomi üle piiri tuua, pidid olema naisautojuhid, sest mehed ei saa Ukraina-Poola piiri sõja tõttu ületada. Naisautojuhid olid muutumas üha suuremaks defitsiidiks, sest neid oli igal pool tarvis. Pidime ootama, mil varjupaikade naisautojuhid vabanesid oma paljudest sõitudest. Ebastabiilsetes ja ohtlikes oludes juhtus ka kurvemaid asju. Näiteks hakkas Harkovist piiri poole sõitma üks sõiduk, kus oli sees 60 kutsikat varjupaigast. Sõit pidi läbima Kiievi. Poole tee peal enam autojuhti kätte ei saanud. Telefon on siiamaani tumm ja me saame ainult loota, et ei juhtunud kõige hullem.
Pärast muutuvat infot ja ootamist saime lõpuks Ukraina piiri äärest varjupaigast kuus koera peale võtta. See oli suur rõõm ja kergendus, et lisaks teises bussis olevale kaheksale koerale ja ühele kassile saime veel kuue koera elu kergemaks teha.
Sõidu algusest peale teadsime, et tahame nii palju head teha kui võimalik. Olime juba varakult Pagulasabiga ühendust võtnud ja andnud teada, et kui päästetud loomad on peale laetud, saame öelda, kui palju sõjapõgenikke meie suurde bussi mahuks. Hea meel, et lõpuks õnnestus lisaks 15 loomale aidata sõjatsoonist välja ka 32 sõjapagulast, kelle tõime bussiga Eestisse. Aitäh, Pagulasabi, et saime seda transporti koos organiseerida.
Sõit Eesti poole nii inimestest kui loomadest sõjapõgenikega rahvastatud bussis oli kindlasti meeldejääv. Õnneks sujus kõik kenasti. Riias vahetasime bussi ja olime tellinud sõjapõgenikele bussi, mis viis nad otse Tallinnasse. Ise sõitsime loomadega Lõuna-Eesti Valga piiripunkti poole, et sealt piiri ületada.
Kaks bussitäit päästetud loomi olid selleks hetkeks väga palju üle elanud. Me ei tea, milliseid pommitamisõuduseid nad kuulsid või kannatasid ja millist hirmu nad selle eest tundsid. Sõit oli pikk nii Ukraina piirini kui ka sealt edasi Eestisse. Kui jõudsime Lõuna-Eesti karantiinimajadeni, oli transpordipuuridest pääsemine kõigile suur kergendus. Ühtlasi tähendas see turvalisust ja pääsemist kõige hullemast.
Meie tiimiliikmetel olid silmad märjad, kui vaatasime neid loomi aias rihma otsas jalutamas ja teades, et kui me ei oleks seda päästeoperatsiooni ettte võtnud, ei oleks ohverdanud und, närve, rahu ja palju muud, siis neid loomi ei oleks kunagi sõjakoldest Eestisse turvaliselt jõudnud.
Kõik loomad läbisid veterinaarkontrolli ja said vaktsineeritud. Nüüd jäävad nad Nähtamatute Loomade tiimiliikmete hoole ning vajadusel veterinaaride jälgimise alla. Karantiini ajal ei puutu nad kokku teiste loomadega ja viibivad aiaga piiratud alal. Kõik hooldajad desovad pärast loomadega kokku puutumist ja järgivad ohutusnõudeid. Pärast karantiini lõppu otsime neile uued kodud Eesti hoolivate inimeste hulgast.
Ukraina loomad vajavad meie abi aga ka edaspidi. Lisaks juba Ukrainast päästetud loomade eest hoolitsemisele Eestis, on oluline aidata veel sealseid varjupaiku nii annetuste kui toiduabiga. Seda saad teha, kui annetad https://nahtamatudloomad.ee/toeta
Aitäh kõigile, kes kaasa elavad ja toetavad! Tänu teie hoolivatele ja armsatele sõnumitele, annetustele ja toele saime üheskoos need loomad päästetud! Nüüd jätkame tööd, et nende eest hoolitseda karantiini ajal ning aidata teisi loomi Ukrainas läbi annetuste.