Ukrainas jätkub täiemahuline sõda, kus isegi lihtne jalutuskäik loomaga on eluohtlik. “Ukraina võidab kindlasti. Me seisame oma kodu ja perede eest ning oleme valmis võitlema iga elu nimel. Meil on palju lugusid, kui Ukraina sõjavägi päästis mürskude all mitte ainult tsiviilisikuid, vaid ka loomi,” kirjutas UAnimals oma postituses.

Iga päev sureb Ukrainas sadu loomi: nälga, külma, dehüdratsiooni, plahvatuste, mürskude ja kuulide tõttu. Aina rohkem on leitud haavatud loomi, kes vajavad kiiret veterinaarabi. Ühel juhul leiti koer, kellel oli kuul pähe takerdunud. Vabatahtlikel õnnestus loom õigel ajal päästa ning nüüd on vaeseke taastumisel. Selliseid juhtumeid on kahjuks lõputult.
Jätkatakse lukustatud korteritest loomade vabastamisega, kuid kahjuks kõikide loomadeni ei jõuta õigel ajal. Möödunud nädalal leidsid vabatahtlikud lukustatud korterist surnud papagoi, koduroti ja kassi, kes oma viimseks puhkepaigaks valis omaniku lõhnaga voodi. Ukraina loomakaitseorganisatsioonid paluvad jätta uksed lukustamata, lastes lemmikud kas või tänavale, kus neil on palju suurem võimalus ellu jääda.

Ukrainlased on näidanud ennast väga südamliku rahvana, kes lõpmatu arv kordadel on riskinud enda eluga nõrgema päästmiseks. Siiski on kahjuks juhtumeid, kus loomadega on käitutud väga julmalt. UAnimals sai abipalve Tšernivtsi linna elanikelt. 2019. aastal jäeti perepuhkus klubi “Bukovinska Troy” territooriumile Budapesti tsirkuseloomad. Nüüdseks on osa loomi surnud ja elus olevad loomad on kohutavas seisus. Kiievi piirkonnas asuv “Metsloomade varjupaik” oli valmis loomad vastu võtma ja ravima, kuid juhtkond keeldus loomi vabatahtlikult üle andmast ega osuta loomadele nõuetekohast hooldust ega ravi.

Õnneks paistavad rohkem silma ukrainlaste heateod. Sõja algusest on “Step to animals” varjupaika lennanud 4 mürsku, millest üks peaaegu tappis varjupaiga omaniku. Teise mürsu tagajärjel põles suur osa varjupaiga territooriumist, tappes 26 looma. Tänu vabatahtlike ja toetajate pingutustele jätkavad nad oma töö tegemist, päästes mitmeid käpalisi, sealhulgas puuetega loomi.
Pisara toob silma Siriuse varjupaiga omaniku armastus loomade vastu. Siruise varjupaik asub külas, mis oli okupeeritud kaks nädalat. Kogu selle aja oli varjupaiga asutaja oma hoolealuste juures ja ei mõelnud korrakski loomade juurest lahkuda. Naine sai aru, et loomad vajavad teda praegu rohkem kui kunagi varem. Naine nuttis iga õhtu kujutades ette, kuidas ühel päeval saab toit otsa ja ta on sunnitud vaatama, kuidas nälgivad loomad surevad. Nüüdseks on küla sissetungijatest vabastatud ja varjupaik on abi saanud nii rahaliselt kui toiduga.

UAnimals jätkab abi saatmist kõikidele abivajajatele ning loomade evakueerimisega turvalistesse paikadesse. Pikalt pommitamise all oleva Фельдман Экопарк loomad on lõpuks evakueeritud ja nüüdseks sõjaõudustest rehabiliteerimisel. UAnimals on alustanud steriliseerimise programmiga, kus neutraliseeritakse tänaval elavad loomad. Loomade steriliseerimine takistab nii rahuajal kui ka sõjas kontrollimatut paljunemist.

Ukraina loomaaiakaitseorganisatsioonid ja vabatahtlikud teevad kõik endast oleneva, et päästa võimalikult palju loomi. Ukraina saab väliskolleegidelt palju abi, kuid kahjuks see ei ole ikka piisav. “Kutsume üles suuremaid loomakaitseorganisatsioone ühinema loomade päästmisega, rõhutama oma seisukohta Venemaa agressiooni vastu Ukrainas ja kajastama nii palju kui võimalik meie maal äsja juhtuvat tragöödiat. Peame päästma võimalikult palju