Kas teadsid, et Eestis kasvab maailma kõrgeim mänd? Ootsipalu orus teiste hiiglaste seas sirguv mänd on 46,6 meetrit kõrge ning ületab senist maailma kõrgeimat harilikku mändi Poolas 1,3 meetriga. Nii, et see puuhiiglane on ühtlasi nii Eesti kui ka maailma kõrgeim harilik mänd, kinnitab RMK sotsiaalmeedia vahendusel.

Erinevaid männiliike kasvab maailmas üle saja, Põlvamaal Ootsipalu orus sirgub neist harilik mänd ehk Pinus sylvestris. See puuliik levib just Euroopas. Eestis on harilik mänd ainus looduslik männiliik ja ühtlasi ka levinuim puu meie metsades.

Üheks põhjuseks, miks Põlvamaal kasvab ühe koha peal nii mitu rekordpuud, peavad metsamehed ja teadlased seda, et puud asuvad kausjal pinnal, osalt kalde peal, osalt lohus. See pakub looduslikku kaitset tugevate tormide ja tuulte eest ning tagab sadevee ja toitainete valgumise lohu põhja, varustades puid piisava vee ja toitainetega.

Hendrik Relve on piirkonna puud ristinud Ootsipalu oru hiiglasteks. Kahjuks hiigelmänni naabruses kasvaval Eesti kõrgeimal puul, 48,6 meetrisel kuusel, nii hästi ei lähe. 2019. aasta suvel tulid kurvad uudised, et kõrgeim kuusk kuivas ära. Põhjuseks arvatavasti oli kuuse kõrge, 202-aastane vanus. Samas ei tähenda kuivamine, et kuusk metsa all kõrgeima puuna alles ei jää. Ega sellest tiitel tal ära ei kao.

RMK kutsub maailma kõrgemat mändi ja teisi Ootsipalu oru hiiglasi külastama ja üles leiad nad SIIT