
Fotod: Inari Leiman
Hallhülged Lielu ja Lätipoiss saabusid Tallinna loomaaeda 2001. ja 2003. aastal. Mõlemad sattusid pisipoegadena inimeste hoole alla ning nad kasvatati üles Riia loomaaias. Lielu on 24 ja Lätipoiss 23 aastat vana. Hallhülge eluiga on 25 kuni 35 aastat.
Alates 2007. aastast on Lielul sündinud kutsikas pea igal aastal. Neist hülgekutsikatest on enamik hukkunud kohe peale sündi: kitsaste pidamistingimuste tõttu murrab isaloom vastsündinu maha, sest hüljeste elu on nii seatud, et kohe peale poegimist toimub uus paaritumine.
Oleme püüdnud leida viisi, kuidas lahendada iga-aastane poegade hukkumise probleem. Paraku ei ole loomaaial aastate jooksul olnud võimalust ehitada hüljestele elamisväärseid tingimusi, sealhulgas loomade eraldamiseks poegimise järgselt ja innaajal. Otsisime võimalusi olemasolevate basseinide ja veekogude kasutamiseks, kuid ükski neist ei sobinud hüljeste pidamiseks ka ajutiselt. Kaalumisel oli emasele hülgele implantaadi panek. Kuna aga puuduvad teaduslikud andmed, et implantaat hüljestel toimib ja hoiab ära hülgepoja sünni, siis leiti võimalus teha kirurgiline steriliseerimine.
Loomaaia pealoomaarst Aleksandr Semjonov kutsus appi tunnustatud metsloomade meditsiini ja kirurgia eksperdi Romain Pizzi, kes on teinud 180 laparoskoopilist protseduuri, sealhulgas steriliseerimisi, neist umbes 40 hüljestele.
Neljapäeva hommikul anesteseeriti emane hallhüljes Lielu. Eesmärk oli loom laparoskoopiliselt steriliseerida. Laparoskoopilise operatsiooni käigus tegutseb kirurg kõhuõõnes spetsiaalse kaamera ja instrumentide abil, tekitades vaid väikesed kõhuhaavad, ning jälgib protseduuri monitori pealt. Laparoskoopia on loomale väheinvasiivsem ning paranemine on lihtsam ja kergem. Kuid kahjuks ei õnnestunud looma ealiste iseärasuste tõttu munasarju laparoskoopiliselt eemaldada ning protseduur tuli katkestada.
Lielule pandi implantaat, aga kuna see ei anna siiski täit kindlust, et poegi ei sünni, otsustati võtta reede hommikul ette isase hallhülge Lätipoisi kastreerimine samuti laparoskoopilisel meetodil.
Hüljestel on nende suure massi (Lielu kaalus 154 kg ja Lätipoiss 210,5 kg) ja nahaaluse rasvakihi paksuse tõttu väga raske läbi viia veterinaarseid protseduure. Isase hülge anesteesia on tema suure massi tõttu veelgi keerulisem.
Protseduur õnnestus, kuid mõned tunnid pärast operatsiooni lõppu Lätipoiss kahjuks suri.
Suur kaastunne kõigile külastajatele, loomaaia töötajatele ning eriti ulukihooldajatele, kes hoolitsesid meie hallhüljeste eest suure armastusega iga päev.