Tutvustus:

Roheleeguanid on pärit Põhja-Mehhikost kuni Kagu-Brasiiliani, kus temperatuurid ja õhuniiskus on kõrged. Leeguanid elavad puudel ja peesitavad palju päikese käes. Toitumiselt on nad herbivoorsed e. taimetoitlased süües enam, kui 50 eri-sorti lehti, lilli ja puuvilju. Vangistuses tuleb tagada talle võimalikult lähedased tingimused tema looduslikule keskkonnale.

Roheleeguanid kasvavad kuni 2m pikkusteks ja elavad vangistuses ca 15 aastat.

Toitumine:

Kõik, mis leeguanile süüa anda tuleks esmalt ära pesta, hakkida ja ära segada. See tagab selle, et ta toitumine on tasakaalustatud ja tal ei ole võimalik toidu seest noppida välja vaid seda, mis ta lemmik on. Järgnevast nimekirjast tuleks valida 10-15 erinevat materjali igaks söögikorraks ja seda talle ette anda toatemperatuuril või isegi kergelt soojemana.

Vastkoorunud loomad seni kuni loom on kasvanud 35 cm ninaotsast kloaagini

I.1.    Toita 2 korda päevas

I.2.    Taimne toit tuleb korralikult hakkida ja purustada

Noorloom (kuni 2,5 aastani või 90 cm pikkuseni)

II.1. Toita 1 kord päevas

II.2. Taimne toit keskmiselt hakkida

Täiskasvanud loom (üle 2,5 aasta või üle 90 cm)

III.1.                  Toita korra päevas või ülepäeva

III.2.                  Taimne toit hakkida keskmiselt

Toidutabel:

Kaltsiumirikkad juurviljad (60%-70% toidust) 2 või enam valikut:

Kapsas, lehtkapsas, hiinakapsas, lutserni graanul, petersell, ristik, võilille lehed, kaalikalehed, sinepilehed, spinat (vahete-vahel), peedilehed (vahete-vahel), MITTE IIAL JÄÄSALATIT!

Muud juurviljad (20%-30% toidust) iga nädal erinev:

brokkoli, herned, rohelised oad, külmutatud segud, riivitud porgand, pehme kartul, suvikõrvits, söödav hibisk

Terad ja kiudained (0%-5% toidust):

täisteraleib, naturaalsed kaerahelbed

Puuviljad (mitte rohkem kui 10% toidust):

kiivi, papaya, melon, õun, viinamarjad, aprikoos, virsik, maasikad, ploomid, tomat, banaan, datlid

Soojendamine:

Leeguanid on külmaverelised ja vajavad soojendust korralikuks seedimiseks. Sobiv oleks päeval 29°- 32°C ja öösel 21° – 25°C. Kui sisalikul on külm ei saa ta korralikult seedida ja seetõttu on haigestumise võimalus suurem. Sisalikele meeldivad temperatuuride erinevused , kui tal on külm läheb ta soojemale poolele ja ka vastupidi.

Soovitatav on panna terrariumisse termomeeter just sinna, kus leeguan kõige rohkem aega veedab.

Peamine soojusallikas:

See on vajalik selleks, et hoida terrariumis üldtemperatuuri õigel tasemel. Selleks saab kasutada mitmeid peegel- või muid sooja andvaid pirne mida saab paigutada üle terrariumi. Öösiti need lambid tuleb kustutada ja kasutusele tuleb võtta muud soojendamise vahendid (kui toa temperatuur on sama, mis leeguanil öösel olema peab ei ole lisasoojendust öösel tarvis). Öiseks soojendamiseks saab kasutada kas soojendusmatte terrariumi all, keraamilist infrapuna pirni, või soojuspaneele või siis pirne mis annavad sooja, aga ei valgusta. Suurematele terrariumidele või isegi ruumidele sobib ka termostaat, mis hoiaks ruumi vastaval temperatuuril.

NB! Kindlasti tuleb paigutada tuletõrjealarmid ruumi, kus asub terrarium!

Teisene soojusallikas ehk Hot spot või peesitusala:

See on vajalik selleks, et tekitada külmem ja soojem osa terrariumis. See peaks katma vaid 25%-30% terrariumist ja tekitama soojema osa terrariumist e. Peesitusala. Selle jaoks võib kasutada 75W pirni, mis tekitaks „hot spot“ effekti mis tähendabki peesitusala kus loom käib nö. Päikest võtmas. See soojusallikas tuleks panna terrariumist väljapoole ja seestpoolt auk kust soojus sisse kiirgab katta võrguga, et loom ei saaks ennast vastu kuumaallikat põletada ja seda lõhkuda ega ka elektrit saada. Temperatuur selles kohas kuhu see kuumus kiirgab peaks olema 32° – 38°C. Peesitusala jaoks EI TOHI  kasutada soojenduskive leegude puhul!

Valgustus

Valgevalgus:

Lisaks soojendusele pakuvad hõõgniit pirnid ka valget valgust. Kõige parem oleks kombinatsioon fluoretsents ja hõõgniit lampidest, et saavutada piisav valgus.

Ultraviolett valgus:

Lisaks soojale ja valgusele on iguaanidel tarvis ka UV kiirgust. Eriti oluline on jälgida, et nad saaksid UV-B kiirgust, sest seda kiirgust vajavad nad vitamiin-D tootmiseks. Rõhutan, et mitte ükski lamp ei asenda päikest ja kui väljas on õhutemperatuur paras võib iguaani viia ka õue päikest võtma.

NB! Kindlasti kinnises puuris ja kindlasti mitte klaasist terrariumiga!

UV kiirgus ei läbista klaasi nii et sellest, kui iguaan panna päikesepaistelise akna peale ei ole abi.

UV-B kiirgust saab terrariumisse tekitada spetsiaalsete lampidega, mis kiirgavad UV-B kiirgust. Neid on meil saada ja neid toodavad ExoTerra, ZooMed ja ka Narva. Neid pirne saab enda loomale soetada hästivarustatud loomapoodidest. Lamp tuleb paigaldada kindlasti terrariumi sisse, kuna UV-B kiirgus ei läbista klaasi ja kui lamp on väljaspool terrariumi siis peaks lambi ja looma vahele jääma võre.

UV-B lamp peaks olema iguaanist vähem kui 45 cm kaugusel. Optimaalne oleks 25-30 cm kaugusel iguaanist. UV-B lamp peaks olema paigutatud kohta, kus loom kõige enam aega veedab.

Fotoperiood:

Iguaanidel peaks olema päev umbes 14 tundi ja öö 10 tundi. UV-B ja muud valgustavad lambid tuleks ööseks väljalülitada, et tekitada öö ja päeva vahetus.

Vesi ja niiskus

Värske joogivesi peaks olema kättesaadav iguaanile igal ajal kausis, mida loom ei ole võimeline ümber ajama. Leeguane tuleks igapäevaselt pritsida selleks, et nende terrariumis hoida vajaliku niiskustaset, mis võiks olla 65%-90%. Neile võib ka terrariumisse panna suurema mahuti, kuhu panna vesi, sest neile meeldib ennast üleni vette kasta. See suurem kauss peab olema selline, kust loom saab ilma vaevata välja.

Iguaanidel on kombeks roojata vees olles, sest vesi stimuleerib neid häda tegema. Arvestada tuleb sellega, et see vesi, kuhu ta ennast kastab, vajab igapäevast vahetamist.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Terraarium:

Terraariumid peavad olema kindlad ja kõvasti kinni käivate ustega, mida loom lahti ei suudaks teha. Nurgad ja võrede ääred peavad olema siledad, et vältida vigastusi. Terrarium peaks olema ehituselt lihtne ja ka selline, et selle koristamine oleks lihtne. Terrarriumi suurus peab vastama iguaani suurusele e. Terrarium peab olema vähemalt nii kõrge, kui leeguan on pikk (ninaotsast sabaotsani), umbes 2/3 iguaani pikkusest sügav ja 2 iguaani pikkust pikk.

Substraat e. allapanu võib olla näiteks leht jõupaber, ajaleht, liiva ja naturaalse turba segu. Kasutada EI TOHI saepuru, kassiliiva, saelaastu ja ka turvast, mis sisaldab väetisi ja muid lisaaineid.

Sisustamine:

Kindlasti peab leeguanil olema terraariumis palju oksi, millel ronida. Oksad EI TOHI olla vaigusest puus nagu näiteks kuusk, mänd jne. Oksad peavad olema erinevate suuruste, asendite ja kujudega. Oksad peaksid olema sama laiad kui on iguaan. Lisada võib ka kive terrariumi põhja. Need aitavad looma kestumisele kaasa, kui ta hakkab vana nahka maha hõõruma. Lisaks meeldib loomadele, kui neil on ka peitumiseks mingi koht. Terrariumisse võib lisada mõne peidupaiga, aga see tuleks asetada terrariumi ülemisse ossa. Kui loom seal ei käi tuleks proovida erinevaid peidukohti. Peidukohaks võib kasutada pappkasti või laia papptoru või ka vanu lillepotte.

Terraariumisse võib ka lisada taimi, mis  EI OLE mürgised ja on loomale ohutud. Taimed aitavad luua terrariumisse looduslikkust, varju, loomale turvatunnet ja lisaks aitavad nad ka hoida terrariumis niiskust. Kasutada võib Dracaena, Ficus benjamina  ja ka hibiskust. Iguaanidele meeldib taimi süüa ja seetõttu ei ole ilmselt neil terraariumis pikka iga. KINDLASTI tuleb kontrollida, et neid taimi pole väetiste ja pestitsiididega töödeldud, sest need on loomale  MÜRGISED.

Käsitsemine

Enamus iguaane tahavad põgeneda, kui neid hakata kätte võtma. Enne, kui oma loomaga tegelema hakata, tuleb kindel olla, et loom on oma terraariumi ja keskkonnaga harjunud. Tegelemist tuleb alustada varajases eas. Kiirustada ei tasu – tuleks pakkuda loomale käest toitu ja teha seda mitu korda päevas. Kui iguaan võtab juba regulaarselt näpu vahelt toitu võib algust teha tema kätte võtmisega. Tegeleda ja kätte võtta tuleb regulaarselt ja tuleb olla oma tegevuses järjepidev. Kui teda kätte võtta kasuta kahte kätt toetades tema rinnakut ja ka alakeha – ta pigem hoiab teist kinni kui et teie temast. IIALGI EI TOHI võtta kätte iguaani sabast, sest ta võib selle lahti lasta. See küll kasvab tagasi, aga ei näe iialgi samasugune välja. Lisaks on oht murdekohal põletike tekkeks.

Kui teil on rohkem kui üks iguaan

Need reptiilid on territoriaalsed loomad ja võivad minna kaklema, kui nad elavad ühes terraariumis. Koos tasub hoida AINULT täiskasvanud emaseid iguaane ja kindlasti tuleb jägida, et keegi kedagi näljutama ja tõrjuma ei hakka. Kohe kindlasti ei tohi koos hoida kahte isast, sest isased iguaanid rivaalitsevad ja pesitsusperioodil võivad üksteist isegi ära tappa. Looduses elab koos ühe isase leeguaniga 15-40 emast looma, keda isane peab kaitsma teiste isaste eest.