Kui räägime jahist, siis on kaks peamist teemat: populatsiooni kontroll ja meelelahutuslik jaht. Viimasest jahimehed eriti rääkida ei taha, sest seda on raske õigustada.

Mitmed riigid on astunud samme, et lõpetada meelelahutuslik jaht. Näiteks Belgia keelustas 2023. aastal kaitsealuste liikide jahitrofeede impordi, et kaitsta loomi nagu jõehobu, lõuna valge ninasarvik, Aafrika savannielevant, lõvi, jääkaru ja argali lammas, keda tapetakse hobispordi eesmärgil.

Belgia rahvas toetas seda otsust tugevalt: 91% oli trofeejahi vastu ja 88% toetas kõigi jahitrofeede impordi keeldu. Sarnased uuringud Euroopas näitavad, et 83% on trofeejahtimise vastu ja 73% pooldavad trofeede impordikeeldu.

Eestis tehtud uuring näitas, et ainult 15% inimesi toetab meelelahutuslikku jahti, kuid üle kahe kolmandiku (68%) on sellele vastu.

Eesti Jahimeeste Selts (EJS) teatas, et trofeemõõtmise hooaeg on lõppemas. Mõõdeti erinevate loomade sarvi ja koljusid. Eelmisel aastal väitis EJS-i liige Peeter Hussar, et Eestis ei ole enam taunimisväärset trofeejahti. See on aga vaate küsimus.

EJS väidab, et jahitrofeekultuur on osa jahimehe eetilistest tõekspidamistest, kuid tegelikult on see meelelahutuslik tööstus, mille eesmärk on tappa tugevamaid loomi nende väärtuslike trofeede pärast. EJS väitis ka, et eestlased aktsepteerivad seaduslikult kütitud trofeede hoidmist, kuid see küsimus oli kallutatud ja ei peegelda tegelikkust.

Miks ei ole jaht iga riigi oma rida?

Jahiturism on globaalne probleem, kuna jahimehed, sealhulgas eestlased, käivad üle maailma jahti pidamas ja trofeesid kogumas. Näiteks maksab karu tapmine Eestis 8450 eurot ja põdra tapmine 3150 eurot. Väidetakse, et jahiturism ja reservaatides peetav jaht on kasulikud loomadele ja loodusele, kuid tegelikkuses nõrgestab see populatsioone, õõnestab looduskaitset ja vähendab bioloogilist mitmekesisust. Jahiturismi vastu võitlemiseks ei piisa üksikute riikide pingutustest, sest ikka leiab koha, kus saab jahti pidada. Loomus saatis Euroopa Parlamendi valimiste eel erakondadele 13 loomakaitselist soovitust, sealhulgas oli punkt meelelahutusliku jahi keelustamise kohta. Mitmed kandidaadid on lubanud Euroopa Parlamenti saades selle eest ka seista. Lubaduse on andnud Marina Kaljurand, Tanel Kiik, Riina Sikkut, Natalie Mets, Vootele Päi, Jevgeni Ossinovski, Evelyn Sepp, Rasmus Lahtvee, Kaia Konsap, Liina Freivald, Monika Haukanõmm, Kalev Stoicescu ja Vsevolod Jürgenson.

Kommenteeri:

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: