Nähtamatud Loomad esitas Riigikogule petitsiooni kanade puurispidamise keelustamiseks 21 421 digiallkirjaga. Petitsiooniga töötas Riigikogu maaelukomisjon, kes pärast mitmeid istungeid langetas 13. juuni otsuse saata Nähtamatute Loomade petitsioon Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi lauale. Kirjutame täpsemalt lahti, mida see kanadele tähendab. 

Keelustamine tuleb

Esmalt kiire kokkuvõttev hinnang – see on hea, et maaelukomisjon suunas meie petitsiooni ministeeriumisse. See tähendab, et teemaga tegelemine jätkub ning liigume selgelt keelustamise poole. Laual oli ka variant, et maaelukomisjon langetab otsuse meie petitsioon lõpetada, viisakalt tänada ning teema sulgeda, seega suur kergendus, et jätkame liikumist seadusemuudatuse poole.

Nüüd on paigas, et regionaalminister Piret Hartman saab olema protsessis järgmine võtmeisik koos ministeeriumi vastutavate ametnikega. Oleme ministriga heas suhtluses ja tal on suur huvi teemaga jätkata.

Murekoht – millal tuleb keeld?

Nüüd jätkub ministeeriumis töö üleminekuaja paikasaamisega. See tähendab Nähtamatute Loomade võitluse uut olulist etappi.

Munatootjad on öelnud üleminekuajaks aasta 2035, see tähendab 11 aastat status quo jätkumist. Sellega ei ole mõistlik leppida, arvestades, kui suur on tarbijate ja toidukaupluste soov puurivabade munade järgi nii kiiresti kui võimalik.

Üleminekuprotsessid tuleks käima lükata juba nüüd, et järk-järgult suurendada lindude heaolu ning turul kohalike puurivabade munade pakkumist.

Selleks, et kanade puurispidamise keelustamise protsess venima ei jääks, anname nüüd endast parima, et üleminekuaeg tuleks mõistlik.

Tellisime Tartu Ülikooli RAKE uuringukeskuselt mõjuanalüüsi, kuidas mõjutaks Eestit, kui me keelustaksime kanade puurispidamise munatootmises. Selles uuringus toodi üleminekuaja soovitusena välja 2027.-2028. aasta.

Mis nüüd edasi? 

Tööd on palju, et asi loogilise lõpuni viia. Esmalt jätkame suhtlust Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumist nii erinevate ametnikega kui ka minister Piret Hartmani ja tema nõunikega. Samal ajal tegeleme ka Riigikogu tasandil suhtlemise ja kohtumistega, sest kui ministeeriumis eelnõu valmis saab, läheb see Riigikokku hääletusele. Selleks hetkeks peavad meil hääled koos olema.

Samal ajal jätkame suure avaliku kampaania ja turundustegevustega, sest see näitab avalikku huvi, mis toetab seda, et poliitikud ei jääks keelustamisega põhjendamatult venitama. Samal ajal kasvatame ka veelgi tarbijateadlikkust, et rohkem inimesi teaksid toidupoes puurivabade kanade munad valida.

Aitäh Sulle, hea loomasõber, et koos seda võitlust peame! Ühise pingutusega saame säästa sadu tuhandeid linde rasketest piinadest, mis puurieluga kaasnevad. See on suur asi, et astud nõrgemate kaitseks välja, suur tänu! Nüüd lähme koos lõpuni välja.

Kommenteeri:

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: