Kirjeldus

Kuningpüütonid on päris Aafrikast ning on väikseim Aafrika püüton. Seetõttu on ta saanud üle maailma ka väga hinnatud lemmikloomaks. Temast on aretatud hulk erineva värvuse ja mustriga morfe, kelle hind võib ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Rahvasuus kutsutakse kuningpüütonit  ka pallipüüton, kuna ehmatuse või hirmu korral kerib end nö “palliks”. Kuningpüüton kuulub CITES’i 2. Rühma. See tähendab, et tema müügi korral peab olema tõestatud, et tegemist on vangistuses paljundatud loomaga. Kuningpüüton on öise eluviisiga suhteliselt väikesekasvuline kägistaja. Täiskasvanud isendid on keskmiselt 90-120cm pikad, isased võivad harva kasvada kuni 150cm, emased kuni 180cm. Kuningpüütoni sugu on kõige lihtsam määrata suguküpsel isendil kloaagi juures asuvate “küüniste” järgi. Isastel isenditel on need küünised pikemad kui emastel.

Terraarium

Kuningpüütoni terraarium ei tohi liiga suur, vastasel juhul satub madu kergesti stressi, suurus peab vastama mao pikkusele. Terraariumi põhjadiagonaal võiks olla paarkümmend cm pikem maost. Seega noorele maole ei sobi sama terraarium, mis täiskasvanule. Põhja võib panna aluspanuks paberit, vaipkatte või vastavat multsi (ei tohi sisaldada okaspuud). Kindlasti tuleks terraariumisse panna karedamaid kive ja oksi, mille vastu madu end kestumise ajal hõõruda saaks. Samuti võiksid olemas olla tugevamad oksad ronimiseks. Kuningpüüton vajab kindlasti terraariumisse peidukohta, veel parem on, kui peidukohti on 2 (erinevates terraariumi otstes). Peidukohana võib kasutada katkist savist
lillepotti, tükikest puukoort, pappkarpi vms. Peidukohad ei tohi sarnaselt terrale endale olla liig suured. Kuningpüütonile meeldivad kitsad peidukad, kuhu ta täpselt ära mahub. Kindlasti peab terraariumis olema veenõu, kuhu madu vajadusel end leotama mahub, kuid mida ta kogemata ümber ajada ei suudaks. Vesi peab olema alati värske ning anum puhas. Ventilatsioon peab tagama korraliku õhuvahetuse vältimaks hallitust ja seenhaigusi, kuid peab võimaldama ka piisavat niiskust terraariumis hoida.

Temperatuur

Kuningpüütoni terraariumi õhutemperatuur peab olema 26-30 kraadi päeval ja öösel 20-22 kraadi. Päevituskohtades võiks olla temperatuur kuni 34 kraadi. Päevavalgust vajab Python regius 12h. Temperatuuri tõstmiseks võib kasutada vastavaid soojendusmatte või tavalisi peegelpirne. Soojendussüsteeme planeerides tuleb jälgida, et maol ei oleks võimalik end terraariumis ära põletada. Hõõglampe kasutades peaks lambid ise jääma väljapoole terraariumi ning lambi ja terraariumi vaheline ava peab olema nii võretatud, et madu sealt läbi ei pääseks. Samuti on soovituslik hõõgpirne kasutades pruukida mitut pirni korraga (kui juhtume kodust ära olema ja üks pirn läbi põleb, siis vähemalt teine jääb soojust edasi andma).

Õhuniiskus

Terraariumi suhteline õhuniiskus peab olema umbkaudu 60%. Kestumisperioodil võib niiskust tõsta 80%’ni aitamaks kaasa paremale kestumisele.

Hoolitsemine

Kuna kuningpüüton on väga lepliku iseloomuga, siis sageli arvatakse, et ta sobiks hästi algajale maopidajale esimeseks maoks. Tegelikkuses võib algajal kuningpüütoniga palju probleeme tekkida. Kuningpüüton on tuntud oma pirtsaka loomu poolest, temperatuur, niiskus, peidukohad jne peavad olema õiged, ei tohi ka madu sageli terraariumist välja võtta, muidu tekib kergesti situatsioon, kus loom on stressis ning võib pikki kuid toidust keelduda (halvemal juhul võib end surnuks näljutada). Terraarium tuleb puhas hoida, mao väljaheited ja vana nahk regulaarselt ära koristada. Tuleb jälgida, et põhjapinnas ei oleks liig niiske.

Toit

Toidu suurussõltub  mao suurusest. Igale maole tuleks valida toit just tema keha läbimõõdu järgi. Toidu läbimõõt peaks olema umbes sama, mis maol kõige jämedamast kohast. Vangistuses sobivad kuningpüütonile söögiks hiired, hamstrid, rotid ja erinevate lindude tibud. Noorele maole peaks süüa andma iga nädal, vanemate puhul on piisav aga ka kord kuus. Sageli lõpetavad kuningpüütonid sügisel sootuks söömise ning veedavad talve lihtsalt oma peidupaigas lebades valmistudes kevadiseks paaritushooajaks, kevadel kestuvad ning alustavad uuesti söömist.
Sageli kipuvad kuningpüütonid toitu valima ning mõned isendid ei hakka kunagi surnud toitu sööma.

Iseloom

Kuningpüüton on väga rahuliku iseloomuga ning ei ole üldse agressiivne (passiivne kaitserefleks). Kuningpüütoni hüüdnimi “pallipüüton” tuleneb tema omadusest ärrituse või ehmatuse peale ennast palliks kokku kerida.

Paljunemine

Suguküpsuse saavutavad isased isendid 6-12kuuselt ja emased isedid 12-36kuuselt. Lisaks suguküpsusele on oluline ka veel paaritatavate madude kaal. Paaritusealiste isaste madude kaal võiks olla vähemalt 800g ja emaste madude kaal 1200g. Emane madu muneb 3-11 muna, mis hauduvad 32 kraadi juures umbes 55-60 päeva.