Eesti Loomakaitse Selts kutsub loomaomanikke üles kuumade ilmade ajal pöörama erilist tähelepanu oma lemmikule. Inimeste ja loomade temperatuuritundlikkus on erinev. Üle 30-kraadine kuumus võib valedes tingimustes põhjustada lemmiklooma surma.
“Kuum ilm võib koertele, kassidele ja pisiloomadele olla äärmiselt ohtlik. Kindlasti peab tagama loomale piisava koguse jahedat vett ja ligipääsu jahedamasse kohta. Tasub ka jälgida looma käitumist. Kui lemmik hakkab raskelt hingama ja muutub loiuks, tuleb loom viia varjulisse kohta ja helistada veterinaarile,” soovitab ELS-i juhatuse liige Jana Adamsons.
Kuuma ilma korral:
- Taga pidev juurdepääs puhtale jahedale veele.
- Jäta loomale mitu veekaussi ja pane need kohta, kus on vari.
- Võimalda loomale varjuline koht või varjualune, kuhu loom saab minna päikese eest peitu. Hea kui loomal on võimalus minna mõnda jahedasse ruumi, näiteks maja keldrisse.
- Hoia oma lemmikloomad toas, kus aknad kinni ja kaetud nii, et päike tuppa ei pääse.
- Võimalusel võiks koeral olla enda jahutamiseks väike bassein õues või märg rätik toas. Märjad rätikud sobivad ka kassile ja pisiloomale.
- Valmista lemmikule suuremad jääkuubikud ning anna talle need lakkumiseks ja närimiseks.
- Lisa jääkuubikuid ka lemmiklooma veele.
- Ära mitte kunagi jäta lemmikloomi sooja ilmaga seisvasse autosse. Autos tõuseb mõne minutiga temperatuur kõrgemaks kui õues.
- Vii oma lemmikloom pikemalt jalutama alles siis, kui päike on loojunud ja maapind jahtunud.
- Randa minnes jätta lemmikloom koju kui sa ei ole kindel, et loomal on võimalik rannas varjuda.
- Lase lemmikul võimalikult palju puhata.
Kuumade ilmadega lemmiku autosse jätmine on iga-aastane probleem. “Ikka veel kohtame parklates soojade ilmadega pilukile jäetud akendega autosid, kust vaatab vastu lõõtsutav koer. Nii kuumade ilmadega kohe kindlasti ei päästa looma kuumarabandusest auto avatud aken ega ka auto parkimine varju või parkimismajja,” lisab Jana Adamsons. Kuuma ilmaga tõuseb seisvas autos temperatuur minutitega kahekordseks.
Kui näed kuuma ilmaga parklas seisvat autot, kuhu on jäetud koer üksinda, tasub kohe ühendust võtta häirekeskusega (112). Auto numbrimärgi abil on politseil võimalik tuvastada omanik ja temaga ühendust võtta. Kui looma olekus on märgata allloetletud ohumärke, tuleb paluda politseilt kiiret tegutsemist.
Ohumärgid looma käitumises:
- Häälekas hingamine
- Lõõtsutamine
- Ärevus
- Liigne süljevoolus
- Nõrkus
- Kokku kukkumine
- Kõrge kehatemperatuur