
Eestimaa Looduse Fond (ELF) ja Loomus MTÜ soovitavad kaaluda nimetada Euroopa angerjas I kaitsekategooriasse ja saatsid sellesisulise ettepaneku Eesti ametkondadele.
Vabaühendused tunnustavad Keskkonnaameti ettepanekut kaaluda Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi ettepanekut nimetada Euroopa angerjas vähemalt III kaitsekategooria liigiks. Siiski juhivad ühendused tähelepanu, et Euroopa angerja olukorda arvestades on III kategooria liialt nõrk. Euroopa angerjas on globaalselt kriitilises seisundis liik, kes on kantud Eesti Punasesse Nimestikku. Ülemaailmse Looduskaitse Liidu (UICN) hinnangul on angerjas kriitiliselt ohustatud liik. Väljasuremisohu tõttu on angerjas 2013. aastal lisatud Washingtoni konventsiooni ehk CITES-i lisadesse. Rahvusvaheline Mereuurimise Nõukogu (ICES) on soovitanud parima kvaliteediga uuringutele toetudes igasuguse angerjapüük peatada. Euroopa Komisjon on leidnud, et noorjärgus angerjate ümberasustamine on liigi kaitse seisukohalt kasutu tegevus.
„Teaduslik arusaam, et Euroopa angerjas on ülikriitilises seisundis, on selge nii Eesti kui rahvusvahelisele teadlaskonnale. Kõik riigid, sh Eesti, peavad sellele hädaohus liigile tähelepanu pöörama,“ ütles ELFi säästliku kalanduse ekspert Joonas Plaan. „Arvan, et on täiesti viimane aeg Eestis punases olevatele liikidele ka kõrgeimat kaitset pakkuda. Selline ühesti mõistetav kaitsestaatus annab selge signaali, et soovime Euroopa angerjast ka tulevikus meie vetes kohata, kuna tal on oluline roll nii meie ökosüsteemides, kui kohalikus kultuuris“ lisas Plaan.
Kuna teadaolevalt ei ole Eestis säilinud Euroopa angerja ühtegi loodusliku elupaika ja tema peamiseks ohuks on inimtegevus, soovitavad ühendused kaaluda nimetada Euroopa angerjas I kaitsekategooriasse. Looduskaitseseaduses kirjeldatud kaitse alla võtmise eeldused on Euroopa angerja puhul täidetud. Euroopa angerjas on globaalselt kriitiliselt ohustatud väljasurev liik, teadlased soovitavad tema inimtekkeline suremus nulli viia, tema populatsioonist on erinevate andmete järgi juba kadunud 95-98%.
Ühendused rõhutavad, et Euroopa angerja kaitse alla võtmine on tema kriitilist olukorda arvestades hädavajalik tagamaks liigi säilimine tulevikus.
Vabaühenduste avalik kiri on nähtav siin