Esimene kuu kormorani veebikaamerat on paljastanud aasta linnu koduse elu kohta nii mõndagi huvitavat, vahel isegi koomilist. Ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist Kunter Tätte on teinud lühikese vahekokkuvõte kormoranikoloonias toimunud olulisematest sündmustest ning on videovoost taasesitamiseks välja valinud ka mõned põnevamad palad.
Aprilli esimesel kahel nädalal võis näha väga palju pulmatantsu. Vahel oli kaameras korraga üle viie tantsiva isendi. Tantsides liigutavad nad tiibu rütmiliselt üles-alla välgutades niimoodi oma valgeid reielaike. Vahel painutatakse tantsu ajal pea päris selja vastu ja väristatakse kaela. Paar korda on olnud näha, et kui keegi tantsib teise pesale liiga lähedal, võib tulla konflikt, mis tipneb üksteise nokast kiskumisega. Tähelepanuväärne on olnud ka tantsule järgnenud paaritumiseelne käitumine – aeglane ja õrn kaelade põimimine ning žestikulaarne pesamaterjali paika sättimine.
Pesaehitust võtavad kormoranid täie tõsidusega ning väärt pesamaterjalile kandideerib tihti mitu nokapaari. Kui kolooniasse sattus eriti atraktiivne oksaraag, siis algas roikavedu erinevate kormoranipaaride vahel, mis jätkus mitu head minutit, enne kui tülialune oksajupp teadmata suunas kadus.
Kõige olulisemaks sündmuseks kormoranikoloonias on muidugi esimeste tibude koorumine. Kaamerasilma jäänud värskete ilmakodanike esimesi hingetõmbeid suures laias ilmas saab piiluda siit.
Kuid looduses kulgevad lood omasoodu, järgides loodusseaduste ettekirjutatud radu. Kaamera tabas hetke, kui kolooniast tuli oma osa võtma merikotkas, kes on kormoranide looduslik vaenlane. Ehkki merikotka küüsi jäänud kormoran püüdis viimasel hetkel kuidagi vastu hakata, polnud temast loomulikult kotkale vastast.
On aga teada, et saarele tulevad peagi kalurid kormorani mune õlitama, et pojad ei saaks kooruda. Keskkonnaamet lubab sel aastal õlitada lausa 93% kurnadest, kuid loodetavasti jäetakse mõni pesa kaamera juures õlitamata.
Kormoranikaamera pilti saab reaalajas jälgida ornitoloogiaühingu youtube’i kanalil
Leave A Comment