
Foto: P. Vahtramäe rajakaamera
21. juulil avaldas Keskkonnaamet uue käskkirja „Metssigade küttimise korraldamine sigade Aafrika katku tõkestamiseks metssigade asurkonnas Eesti Vabariigi territooriumil ning esmase küttimismahu määramine 2025/2026. jahiaastaks“. Käskkirja oluline muudatus jahimeestele on 2,5m nõude kaotamine öösihiku kasutamisel.
Käskkirjaga on määratud ka esmane küttimismaht, mis on ca pool Keskkonnaagentuuri poolt soovitatud mahust. Pärast juuli-augusti jahindusnõukogude toimumist määratakse täiendav küttimismaht KeA poolt.
Käskkirja tervikteksti leiad siit (PDF).
Intensiivne metssigade küttimine suveperioodil on äärmiselt oluline. Suvi on aeg, mil vastavalt Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) hinnangule ning kehtivate seireandmete põhjal on SAKi levik kõige aktiivsem.
Suvi on ka küttimise seisukohalt keerukaim aeg: metssigade öise eluviisi ja koerte kasutamise keelu tõttu on küttimise intensiivsus madal. Siin annab öösihiku kasutamise lubamine kriitilise lisavõimekuse, mida tuleb maksimaalselt ära kasutada, et piirata taudi levikut.
Keskkonnaamet on seisukohal, et öösihiku kasutamise piirangute leevendamine, mis võimaldab metssigu tõhusamalt küttida just kevad-suvisel perioodil, toetab otseselt SAKi leviku pidurdamist. Praktika 2024. aastast kinnitab, et öösihiku kasutuselevõtt aitas oluliselt kaasa küttimise tõhususe tõusule samal perioodil varasemaga võrreldes. Lisaks on teada, et enamik kodusigade taudipuhangutest on viimastel aastatel toimunud just suvekuudel.
Seoses viimasel ajal SAK-i aktiivse levimisega põhja poole ja sattumisega kahte koduseafarmi on intensiivne küttimine äärmiselt oluline. Erilist tähelepanu tuleb küttimisel pöörata koduseafarmide ümbruses. Kaardikihi leiad siit. Farmide ümbruses on vajalik ära küttida kõik nähtavad metssead.