Võrgustik Eurogroup for Animals, kuhu kuulub ka Loomus, kirjutab sellest, kuidas Prantsusmaal avaldavad väga paljud inimesed meelst üliintensiivsetekalafarmide vastu. Originaal on leitav siin. Tegime Loomuse jälgijatele teemast kokkuvõtte.

Kavandatavate kolme (retsirkuleeriva vesiviljelussüsteemiga, inglise keeles Recirculating Aquaculture ehk RAS) lõhefarmi arendamine Prantsusmaal on tekitanud märkimisväärse vastuseisu. Welfarm on teinud kampaaniat nende üliintensiivsete kalafarmide ehitamise peatamiseks, kogudes Prantsusmaa kodanikelt peaaegu 60 000 allkirja.

Praegu läbivaatamisel olevad kolm (RAS-i) projekti asuvad Plouisys, Verdon-sur-Meris ja Boulogne-sur-Meris ning neid juhivad vastavalt Smart Salmon, Pure Salmon ja Local Ocean. Kõigi vastu on kohalikelt kogukondadelt väga tugev vastupanu, kes on kalafarmide vastu mobiliseerunud juba mitu aastat. Welfarm on nendega jõud ühendanud, toetades jõupingutusi teadlikkuse tõstmisel ja protestide korraldamisel.

Welfarm selgitab, et farmid, mis võivad tööle hakata juba 2024. aastal, põhjustaksid loomadele märkimisväärseid kannatusi ja kujutaksid endast keskkonnariske:

  • Äärmuslik asustustihedus: majandusliku elujõulisuse tagamiseks tegutsevad RAS-i kasvandused sageli äärmiselt suure asustustihedusega, jättes kalad ilma vajalikust ruumist ning tekitades stressi ja halbu heaolutingimusi.
  • Massilise suremuse oht: lõhe ellujäämine sõltub suuresti keerukate seadmete pidevast toimimisest. Erinevad meediaväljaanded teatavad igal aastal mitmetest massilistest surmajuhtumitest, milles on sageli sajad tuhanded kalad surnud.
  • Karmid elutingimused: RAS-i suletud keskkond võib põhjustada raskusi veekvaliteedi säilitamisel ja patogeenide taseme kontrolli all hoidmisel, tekitades täiendavaid riske kalade tervisele ja heaolule.
  • Jätkusuutmatu sööt: lihasööjatena vajab lõhe dieeti, mis sisaldab kalajahu ja kalaõli, mida toodetakse miljonitest loodusest püütud kaladest. Sellel praktikal on negatiivne mõju nii kalade heaolule, kui ka mere ökosüsteemidele ja sotsiaalsele õiglusele. RAS-farmid nõuavad kõige ressursimahukamaid söödavorme.

Kõige kalasõbralikum ja kestlikum on jätta kala vette tema loomulikku elukeskkonda.

Kommenteeri:

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: