
Foto: Varjupaikade MTÜ
Eile oli loomade vaktsineerimise päev. Vaktsineerimisega kaitsed nii oma looma kui ka iseennast.
Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaolu osakonna nõuniku Maarja Kristiani sõnul on vaktsineerimine vastutustundliku loomapidamise oluline osa. Looma vaktsineerimisega kaitsed ka iseenda ja oma pereliikmete tervist. Vaktsineerimine aitab ära hoida haiguse levikut loomade seas, mis võib mõnel juhul mõjutada ka inimest. Näiteks marutaud, loomade ja inimeste ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mis lõpeb alati surmaga. Ravi sellel puudub, kuid seda on võimalik vaktsineerimisega ennetada.
Euroopas, sh ka Eestis, on marutaudi alane olukord viimase paarikümne aasta jooksul oluliselt paranenud just tänu koerte-kasside ja metsloomade, punarebaste ja kährikkoerte vaktsineerimisele. Siiski, rõhutab Kristian, tuvastatakse jätkuvalt marutaudis loomi mõnedes Euroopa riikides. „Sellel aastal on marutaudi Euroopas avastatud nii koduloomadel kui ka metsloomadel Poolas, Rumeenias, Moldovas ja Slovakkias.“
Koerte, kasside ja valgetuhkrute marutaudivastane vaktsineerimine on kohustuslik.
Lemmikud tuleb marutaudi vastu vaktsineerida iga kahe aasta tagant. „Esimene süst tehakse 3-4 kuu vanuselt, seejärel aasta pärast ning peale seda on iga kahe aasta järel vajalik korduvvaktsineerimine,“ kirjeldas Kristian vaktsineerimisprotsessi. Lisaks soovitas ta loomaomanikel nõu pidada oma loomaarstiga, milliste tõsiste laialt levinud haiguste vastu on võimalik oma lemmiklooma veel vaktsineerida.
Lemmikloomapass on asendamatu abimees, kus on kirjas millal ja mis haiguse vastu loom on vaktsineeritud. Samuti toimingu teostanud loomaarsti andmed. „Aeg-ajalt tuleks üle vaadata, mis hetkel tuleb looma taas vaktsineerida,“ soovitas Kristian.
Kuidas marutaudi nakatumist vältida?
- Marutaud on haigustunnuste väljakujunemisel surmaga lõppev haigus, kuid 100% vaktsineerimisega ennetatav.
- Vaktsineerimine on ainus kaitse marutaudi vastu.
- Vaktsineeri oma koera ja kassi regulaarselt marutaudi vastu. Tee seda vähemalt üks kord kahe aasta jooksul.
- Lemmikloomade marutudivastane vaktsineerimine on loomaomaniku kohustus.
- Ära lase oma loomi hulkuma!
- Väldi kokkupuuteid võõraste kodu- ja metsloomadega. Ära too metsloomi koju.
- Õpeta lastele, et võõraid kodu- ja metsloomi ei tohi puutuda, isegi kui nad näivad sõbralikuna!
- Kui sinu lemmikloom saab pureda, siis teavita sellest loomaarsti.
- Kui saad ise hammustada, pöördu võimalikult kiiresti erakorralise meditsiini osakonda.
- Lemmikloomadega reisimisel järgi loomadega reisimise reegleid. Enne reisi tutvu nõuetega Põllumajandus- ja Toiduameti kodulehel.