Fotod: Inari Leiman

Pootsmani tänahommikune kompuutertomograafia uuring näitas, et tema halvaloomulist kasvajat võib opereerida. Lõikus toimus ennelõunal ja loomaarstidel õnnestus kasvaja eemaldada.

Anesteesiast toibumisel tekkisid Pootsmanil tõsised tüsistused ja teda tuli elustada. Loomaarstid ja kiirabiarstid elustasid Pootsmani ligikaudu pool tundi, kuid neil ei õnnestunud teda elule tagasi tuua.

Et Pootsmanil on kõhuseinas kasvaja, selgus juuni alguses Sloveenias Ljubljana loomaaias, kus talle enne Tallinnasse toomist hambaravi ja üldine tervisekontroll tehti. Tallinnas võeti kasvajast koeproov, mille uurimine tegi kindlaks, et tegemist on pahaloomulise kasvajaga. Pootsmani tänahommikune kompuutertomograafia uuring näitas, et tema kasvajat võib opereerida. Lõikus toimus ennelõunal ja loomaarstidel õnnestus kasvaja eemaldada. Pootsman oli 6 tundi anesteesias, millest keeruline operatsioon kestis 2,5 tundi.

Anesteesiast toibumisel tekkisid Pootsmanil tõsised tüsistused ja teda tuli elustada. Loomaarstid ja kiirabiarstid elustasid Pootsmani ligikaudu pool tundi, kuid neil ei õnnestunud teda elule tagasi tuua.

Tallinna loomaaia direktor Kaupo Heinma sõnul tegelesid Pootsmaniga parimatest parimad professionaalid. „Siiras tänu Eesti Maaülikooli loomaarstidele Rainer Hõimule, Ants Kuksile, Kaie Ohmannile ning abilisele Külvi Oagole, loomaaia veterinaaridele eesotsas pealoomaarst Aleksandr Semjonoviga, Tartu Kiirabi arst Karl Oliver Tomsonile ja operatiivjuht Kaarel Lehtojale ning Põhja-Eesti Regionaalhaigla anestesioloogile Oskar Appelbergile. Tänan osutatud abi eest ka Politsei- ja Piirivalveametit. Minu sügav kaastunne Pootsmani talitajatele, teistele loomaaednikele ja kõikidele tema fännidele, kellele see ühtaegu majesteetlik ning armas amuuri tiiger südamesse kasvanud oli.“

Tallinna loomaaia pealoomaarst ja Eesti Maaülikooli loomakliiniku ülemarst Aleksandr Semjonov tõdeb, et Pootsmani heaks sai tehtud kõik, mis võimalik. „Arstina tahad alati loomale head teha. Kompuutertomograafias selgunud pahaloomulise kasvaja ulatus oli suur ja prognoos Pootsmani elule oli lühike. Ilma kasvaja eemaldamiseta oleksid lisandunud ka valud. Loomaarstide konsiiliumi ühine otsus oli anda Pootsmanile võimalus. Ennelõunal tehtud operatsioon oli pikk ja kahjuks ei pidanud looma organism vastu.“

Amuuri tiiger Pootsman sündis 7. mail 2011. aastal Moskva loomaaias loodusest pärit amuuri tiigrite pesakonnas.

Tallinna loomaaeda toodi ta 2012. aasta detsembris ja ta elas siin kuus aastat. Paarilist Pootsmanil Tallinna loomaaias ei olnud ja seetõttu tegi ohustatud liikide Euroopa programmi (EEP) koordinaator otsuse laenata Pootsman Euroopa Loomaaedade ja Akvaariumide Assotsiatsiooni (EAZA) liigikaitse paljundusprogrammi raames ja sigimise eesmärgil 2018. aasta lõpul Tšehhi Zlín-Lešná loomaaeda, kus ta sai 2019. aastal kolme poja isaks. Seejärel saadeti ta koordinaatori otsusel Itaaliasse Parco Natura Viva loomaaeda, kus ta sai 2020. aastal samuti kolme tiigrikutsika isaks.

Alates 2021. aastast elas Pootsman Sloveenia pealinna Ljubljana loomaaias koos talle kolmandaks paariliseks määratud ematiiger Danutaga (keda kutsuti seal Vitaks). Pootsmani poegadele sündisid 2023. aastal kokku kuus isast kutsikat ja üks emane kutsikas.

Tänavu juunis saabus Pootsman tagasi Tallinna loomaaeda koos oma sõbranna Danutaga.

Kaslastele on omane toimuvat kõrgelt jälgida – muretut olemist Sulle, kallis Pootsman, Su uutes kõrgustes!

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: