
Taas tuvastati Eestis herpesviiruse (EHV-1) poolt põhjustatud rinopneumoonia, seekord ühel hobusel Tartumaal. Tegemist on äärmiselt nakkava nii otsese kui ka kaudse kontakti kaudu leviva viirushaigusega, mis põhjustab tiinetel märadel aborte, elujõuetute järglaste sündi või harvaesinevat närvivormi, mis võib lõppeda halvatusega. Põllumajandus- ja Toiduamet soovitab praegusel hetkel toimuvad võistlused ära jätta või edasi lükata.
Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Kärt Jaarma sõnul on tegemist väga nakkava viirushaigusega, mis võib hobustel põhjustada nii hingamisteede haigestumist, aborte kui ka täiskasvanud hobustel närvinähtusid nagu koordinatsioonihäired ja halvatus. „Viirus levib otsese või kaudse kontakti teel, sh haige looma, varustuse, riiete ja käte kaudu,“ kirjeldas Jaarma.
Seetõttu on väga oluline, et ka tallide külastajad rakendaksid hoolsalt nakkuse edasikandumise vältimise abinõusid. „Väga paljud käivad tallides trennis ning ilmselt ei tule selle peale, et võivad pahaaimamatult viirust levitada. Seetõttu on väga oluline, et treeningutel käivad inimesed peseksid käed, vahetaksid riided ja jalanõud ning seda pärast iga treeningut,“ selgitas Jaarma.
Viimati diagnoositi Eestis hobusel herpesviirus aprillis Harjumaal.
Bioturvameetmed, mida hobusepidaja peaks rakendama:
- pese käed ning vaheta riided ja jalanõud enne hobuste juurde minekut;
- ära luba haiget või haiguskahtlast hobust talli;
- hobuse viimisel teadmata tervisliku seisundiga hobuste pidamiskohta hoia hobune teistest hobustest eraldi;
- eralda haige loom tervetest;
- hoia tiined märad tallis ja karjamaal teistest hobustest eraldi;
- hobuste vedamisel puhasta ja desinfitseeri veovahend (treiler) pärast vedu;
- ära luba võõraid inimesi talli territooriumile;
- hobuse haigestumisel võtta ühendust veterinaararstiga.
Kui võistluse korraldaja otsustab siiski võistlusi mitte ära jätta, siis on korraldajal võimalik kehtestada rangemad bioturvameetmed ja nõuda lisagarantiisid. Lisagarantii on näiteks veterinaararsti kinnitus, et võistlusele tulev hobune on terve ja pärineb tallist, kus herpesviirust ei esine.
Bioturvameetmete rakendamise kohta loe lähemalt siin.