Haned tööstuslikus foie gras’ farmis

25. novembril tähistati maailmas rahvusvahelist anti foie gras päeva. Foie gras’d peetakse delikatessiks, mille saamiseks hanesid või parte sundtoidetakse 4 nädalat järjest. Neid intelligentseid ja tarku linde hoitakse pisikestes puurides, kus neil pole isegi ruumi oma tiibu sirutada. Sundtoitmiseks kasutatakse mitu korda päevas pikka metallist toru, mis surutakse linnule kurku, põhjustades sellega kohutavaid piinu. Kõige selle lõpus võib hukkamine tunduda isegi pääsemisena maapealsest põrgust.

Peale 25. novembrit tuli avaldus Suurbritannia kuningalt Charles III-lt, et ta keelustab foie gras’ kõikides kõrgklassi menüüdes. „Piisab lindude piinarikkast sundtoitmise videomaterjali vaatamisest, et lõunasöök välja oksendada,“ ütles ta.

Tegelikult on mitmed riigid – sealhulgas Eesti – foie gras’ tootmise ammu keelustanud, kuid lubatud on endiselt selle import ja müük. Muidugi soovitakse seda kõike saada võimalikult odavalt. Selline trend võib lõpuks viia olukorrani, kus lääneriikides küll tootmine keelustatakse, kuid suurriigid, nagu Hiina, toodavad seda edasi – võimalikult odavalt ja ilma igasuguse hoolimiseta lindude heaolust. Lääneriigid rõõmsalt aga muudkui impordivad …

Selge see, et teatud osa inimestest soovib seda toiduainet endiselt oma toidulaual näha, mistõttu restoranidele meeldib seda ka neile pakkuda. Eriti praegu, jõulude ajal, tahetakse kindlasti oma jõululauda mõne eksootilisema toiduainega vürtsitada.  Seega uurisime, kas on ehk olemas ka eetiline alternatiiv foie gras’le? Kas on olemas mahe foie gras?

Vastus on: JAH!

Haned Sousa farmis

Mahe foie gras

Lisaks mitmele maitselt üsnagi ligilähedasele vegan versioonile, on olemas ka täiesti looduslik foie gras, mille saamiseks kasutatakse ära hanede loomulikku tungi end täis süüa ja rasva akumuleerida enne rändeperioodi algust. Selliseid täiesti vabapidamises toimivaid farme on küll vähe, kuid need on siiski olemas. Kuulsam neist on Sousa farm Hispaanias. Selles farmis elavad haned vabalt looduses ja nende kontakt inimestega on minimaalne. Rändeperioodi alguses otsustavad mõned haned migreeruda, kuid paljud otsustavad ka jääda.

Sousa farmidest pärineva foie gras maitset on hinnatud väga hõrguks ja sellel on ilus kuldne värvus, mis tuleneb lindude loomulikust toiduainest lupiini seemnetest. Pimemaitsetestides on degusteerimised töötanud väga hästi, mistõttu nõudlus sunnivaba foie gras’ järele on väga suur.

Farmis olevad haned toodavad umbes 400 kg foie gras’d aastas. See on väike kogus võrreldes tööstuslikest farmidest saadava foie gras’ kogusega. Samas, kas haruldus ja hinnalisus pole mitte see, mis peaks tegema toiduainest tõelise delikatessi? Missugune toode on delikatess, mille saamiseks linde piinatakse, mida masstoodetakse ja mis on tehtud kättesaadavaks igale rahakotile?

Vegan foie gras ehk faux gras

Foie gras’leon olemas ka vegan versioon. See sobib hästi neile inimestele, kellele meeldiks saada foie gras’ maitseelamust, kuid on vastu igasugusele lindude piinamisele ja hukkamisele selle saamiseks. Vegan foie gras’d võib meist igaüks ise valmistada! Selleks on olemas mitmeid retsepte. Toome neist mõned siin välja:

Allkirjasta petitsioon

Allkirjasta petitsioon keelustamaks julma foie gras müük Eestis: https://foiegras.nahtamatudloomad.ee

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: