
Fotod: Inari Leiman
Mullu detsembrist kuni tänavu märtsini laste loomaaias uttesid karjatanud Kihnu Maalambakasvatajate Seltsi tõujäär Simmermann on oma tööd südamega teinud. Nüüd, mil uttede ja jäära esmakohtumisest on möödunud viis kuud, hakkavad sündima talled.
Esmaspäeva õhtupoolikul asuski poegima laste loomaaias elava kihnu maalambakarja kõige väiksem utt, kuueaastane Liisilaid. Poegimine ei olnud kerge. Ilmavalgust nägi küll ainult üks tall, kuid see oli päris suur jäärake ja tema tulemine võttis aega. Esmapoeginud utel ei olnud esialgu piima, sestap oli esimestel päevadel muret omajagu, kuid nüüd on talleke juba krapsakam.
Liigikaitseuuringute keskuses on sündinud esimesed euroopa naaritsa pesakonnad, kohe-kohe on poegimas ka lagritsad.
Vabalt elavad rääkspardipaarid toimetavad loomaaia linnutiikidel, sinikaelad hauvad taimestikku peidetud pesades. Ka tihastel, linavästrikel ja metsvintidel on munad pesas. Musträstas aga jookseb ringi ussikesed nokas – juba koorunud pojad on pesas toitu ootamas.
Jahedusele vaatamata lebavad guanakod ja alpakadki sirakil maapinnal ja mõnulevad soojades päikesekiirtes.
Noored jääkarud meie jääkarumaailmas tervitavad kargeid päikeselisi hommikuid mõnusa tukkumise või vees möllamisega.
Elevandiemandad naudivad värsket rohelust tatsates varakevadises aedikus. Elevant Carl aga maiustab õitsva toomingaga.
Läinud pühapäeval pensionile siirdunud kauaaegne loomatalitaja Marika Hiob tegi viimasel tööpäeval koos kääbusjõehobu Pupaga jalutuskäigu paksunahaliste maja saalis ning pakkus elevandiemandatele taas toredat elevust.
Kolmapäeva pärastlõunal õppuse Siil raames kõlanud ohuteavituse sireen muutis alpinaariumis korraks ärevaks nuubia kaljukitsed ja keerdsarvkitsed. Elevandiemandad keerasid tagumikud kokku ja ajasid kõrvad laiali, kuid rahunesid ruttu. Jaapani makaagid, piisonid ja Sise-Aasia piirkonna suured sõralised-kabjalised ei teinud sireenist suurt välja. Ainult surikaadid jooksid kõik koos õue ja tõusid tagajalgadele. Seejärel punusid nad tagasi tuppa, et uue sireeni peale taas õue vudida ja tagajalgadele püsti hüpata. Tiiger Aleksander hakkas sireeni kõlamise ajal möirgama. Šimpansitele aga lasti undamise summutamiseks raadiost muusikat.
Kesknädalal toimus loomaaia keskkonnahariduskeskuse suures saalis looduskaitsekuu avamine, kuu teema on „Elurikas maaelu“. Eesti looduskaitse kõrgeima tunnustuse ehk Eerik Kumari nimelise looduskaitsepreemia pälvis Tartu Ülikooli biosemiootika professor Kalevi Kull. Väljapaistvaid looduskaitsjaid tunnustati looduskaitsemärgi ja noore looduskaitsja märgi omistamisega.
Maikuus käivad loomaaia kontoritöötajad ja loodushariduse spetsialistid töövarjudena loomade eest hoolitsejate igapäevatööd jälgimas ja proovimas. Tähelepanu on juba saanud elevandid, kotkad, tiigrioru asukad ning troopikamaja kahepaiksed ja insektaarium.