
Eesti Loomakaitse Selts (ELS) juhib tähelepanu, et lemmiklooma võtt toob kaasa arvestava elumuutuse, mille tõttu ei tohiks olla lemmiklooma võtmine kergekäeline otsus. Iga loom, olgu ta koer, kass, merisiga või eksootiline roomaja, vajab palju hoolt, tähelepanu ja sobivat elukeskkonda.
“Lemmiklooma võtt tähendab uut pereliiget, kelle vajaduste ja iseloomuga tuleb arvestada ning kelle heaolu eest vastutada. Oma otsust tuleb hoolega kaaluda ja valida loom, kes sobib omaniku elustiiliga. Kui teeme looma valikul vale otsuse, siis on tõenäoline, et avastame peagi, et me ei suuda temaga piisavalt tegeleda ja meil tekivad lemmikuga probleemid, ” kommenteeris ELSi juhatuse liige Geit Karurahu. Seetõttu on oluline küsida endalt enne lemmiku soetamist 7 küsimust, et mõista kas peaks endale üldse lemmiklooma võtma, kui jah, siis millise.
Enne lemmiklooma võtmist küsi endalt ausalt:
- Mis eesmärgil soovid endale lemmiklooma?
Erinevad loomaliigid, ja isegi tõud sama liigi sees, pakuvad inimestele väga erinevat seltsi. Näiteks väikeloomad ja eksootilised liigid eelistavad sageli omaette olemist ega vaja igapäevaselt inimesega kontakti. Seevastu koerad ning paljud kassid vajavad igapäevast tähelepanu ja tahavad suure osa ajast omanikuga koos veeta. Seetõttu on oluline valida lemmik, kes sobib just sinu elustiiliga. Kui armastad aktiivset eluviisi ja veedad nädalavahetused looduses, sobib sulle paremini selline loom, kes neid tegevusi naudib. Kui eelistad pigem rahulikku kodust olemist ja soovid looma, keda aeg-ajalt sülle võtta või jälgida, võivad sobivaimad olla närilised või teatud eksootilised liigid, kellel on väiksem sotsiaalne vajadus. Samas kui oled inimene, kes on pidevalt kodust eemal, reisib palju või sinu lähitulevik on ebaselge, siis tasub lemmiklooma mitte soetada.
- Kuidas suhtud uutesse väljakutsetesse?
Looma võttes tuleb olla valmis erinevateks väljakutseteks, kunagi ei tea milliseks loom kujuneb või mis loomaga võib juhtuda. Igal loomal on oma iseloom. Lisaks looma liigist ja tõust sõltuvatele omadustele mõjutavad lemmiku kujunemist ka keskkond, teised loomad ja inimesed, kes teda ümbritsevad. Võib juhtuda, et tuleb tegeleda lemmiklooma käitumisprobleemidega või õppida arvestama iseloomuomadustega, mida muuta ei saa. Halvimal juhul võib loom jääda jäädavalt haigeks ja vajada seetõttu erihoolt. Rohkem väljakutseid pakkuvad reeglina koerad, kassid, küülikud ja eksootilisemad loomad.
- Kui palju aega on sul ja su perel loomaga tegelemiseks?
Loomad vajavad erineval määral tähelepanu ja suhtlust. Kui sina ja su pere viibite suurema osa päevast kodust eemal ning olete õhtuti väsinud, sobib teile pigem loom, kes oskab ja soovib iseseisvalt tegutseda. Aktiivset suhtlust vajavad loomad võivad sellises keskkonnas kannatada. Samuti võib olla mõistlikum sellises olukorras looma võtu soovist hoopis loobuda.
- Kas sa saad vajadusel võtta looma endaga kaasa või on tal kindel hooldaja sinu äraolekul?
Pikki päevi üksi kodus veeta suudavad kõige paremini loomad, kes inimeste seltskonda ei vaja üldse või vajavad seda minimaalselt. Kindlasti ei sobi pikalt üksi kodus olla koeral. Samas on koer loom, kes naudib oma omaniku seltskonda ja võib käia hea meelega kaasas kontoris või ringsõidul. See kõik jällegi oleneb koera iseloomust. Kodusest keskkonnast ei ole soovitatav välja viia pisi- ja eksootilisi loomi.
- Kas sobiks teile pigem loomapoeg või täiskasvanud loom?
Loomapojad on imearmsad, kuid nende kasvatamine nõuab palju aega, kannatust ja teadmisi. Kui puuduvad vajalikud teadmised või loomapoja jaoks ei jätku piisavalt aega, siis võite kasvatada looma, kes teiega koostööd ei tee ega oska teatud olukordades käituda. Samuti tulevane iseloom ei pruugi vastata ootustele – sülekass võib kasvada hoopis isepäiseks tegutsejaks. Täiskasvanud loomaga iseloom juba kujunenud ning sageli saab juba siis hinnata, kas loom perre sobiks.
- Kui kauaks oled valmis loomale pühenduma?
Lemmikloom on pikaajaline kohustus. Mõne looma eluiga on vaid paar aastat, teised – näiteks papagoid või kilpkonnad – võivad elada kümneid aastaid või kauemgi kui inimene ise. Kui võtate seltsilise oma teismeeas lapsele, siis peate arvestama, et mõnest aastast kauem elav loom võib paari aasta pärast jääda üksnes teie hooldada.
- Kui palju oled valmis looma peale igakuiselt kulutama?
Paratamatu on see, et lemmikloomad nõuavad meilt rahalisi kulutusi. Looma võttes peate arvestama, et ta vajab liigiomast toitu ja keskkonda. Üks asi on kulutused looma igapäevaste vajaduste tagamiseks ning nendega toime tulemine, paratamatus on aga see, et loomad vajavad regulaarseid visiite veterinaari juurde, mis mõnikord võivad tõsisemate probleemide korral osutuda väga kulukaks. Lemmiklooma võiks viia loomaarsti juurde kontrolli vähemalt kord aastas.
Selts kutsub inimesi üles tutvuma loomaliikide eripäradega, arvestama oma elustiili ja pidama nõu spetsialistidega enne lõpliku otsuse langetamist. Vaatamata sellele, et mitmeid loomi saab soetada ka poest, ei ole lemmikloom asi, kelle eest vastutamist ja kellega tegelemist saab sisse ja välja lülitada nagu patareidega mänguasja. Tegu on pereliikmega, kelle õiguste ja vajadustega tuleb arvestada samamoodi nagu teiste pereliikmete puhul. Mõtle läbi, kas ja milline loom sobib just sinu ellu – mitte ainult täna, vaid ka tulevikus.