Kevadeti on põldudel peatumas ja toitumas märgata suuri haneparvi, kus korraga võib olla esindatud mitmeid erinevaid liike, selgitas Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Ragne Erimäe. „Iga-aastased vabatahtlikud vaatlused aitavad täiendada riiklikku seiret ning piisavalt suure valimi korral saame välja selgitada liikide erisuse ja jaotumise ruumis ning pikema perioodi jooksul ka muutused liikide levikus ja arvukuses,“ selgitas Erimäe.
EJS-i IT projektijuhi Karri Urbani sõnul on põllumeeste soovil arendatud hanede seire registreerimisvõimekus andmebaasis Jahis. „Jahist on kasutatud seireandmete esitamiseks riigile juba üle kuue aasta,“ ütles Urban. „Selle aja jooksul on sisestatud andmebaasi ligi 100 000 kirjet,“ lisas ta.
Jahise äppi saab alla laadida nii Androidi kui IOS-i seadmetele. Lisaks on võimalus andmeid sisestada ka Jahise veebikeskkonna kaudu. Andmete sisestamiseks tuleb siseneda Jahise keskkonda kasutades riikliku autentimisteenust mobiil-ID, smart-ID või ID-kaardi kaudu. Juhendi selleks leiab SIIT (PDF).
„Hanede seireandmete sisestamiseks ei pea olema jahimees, tegemist on fotojahiga, kuhu on oodatud kõik huvilised, kes soovivad panustada vabatahtliku seiresse,“ ütles Urban.
Andmeid kasutatakse haneliste vabatahtliku seire projektis. Veebilink: Kevadrändel hanede vaatlused toitumisaladel | loodusveeb