Avaldatud: 13. juuni 2023

Puukborrelioos on salakaval haigus

Puugid on Eestis laialt levinud. Talvel me nendega enamasti kokku ei puutu, aga kohe, kui ööpäevane õhutemperatuur tõuseb üle viie soojakraadi, ärkavad nad ellu ja hakkavad kimbutama nii mets- kui lemmikloomi ja inimesi. Puukide ohust meie lemmikloomadele kirjutab Marika Algpeos.

Kunagi arvati, et puugid ei kujuta kassidele ja koertele ohtu, kuid tänapäeva teadus on välja selgitanud, et nii see paraku ei ole. Nad kannavad edasi mitmeid nii inimestele kui ka lemmikloomadele ohtlikke haigusi.

Puugid eelistavad elamiseks niiskemaid ja varjulisi kohti sega- ja lehtmetsades ning puisniitudel. Metsas kannatavad puugirünnakute all nii väiksed kui suured loomad – siilid, hiired, metskitsed jne. Samuti on ohustatud õues käivad kassid. Ka koerad korjavad väga edukalt endaga puuke kaasa – ja mitte ainult metsast. Puuke võib kohata ka koduõues või linnapargis. Seega ei tasu arvata, et kui loomaga metsas ei käida, siis on ta puukide eest kaitstud. Eriti tähelepanelikud peaksid olema pikakarvaliste loomade omanikud, kuna pikkade karvade seest on puuki leida raske. Pärast jalutuskäiku oleks hea loom üle vaadata.

Borrelioos võib jääda pikaks ajaks märkamatuks ning sümptomeid ei pruugi omanik seostada puugihammustusega. Näiteks võib koer lonkama hakata või muutuda palaviku tõttu loiuks, võib tekkida liigesepõletik. Tihti esineb haiguse puhul ka perioodilisust ehk mingil hetkel sümptomid leevenevad või kaovad, et siis jälle pead tõsta. Haigusel on pikk peiteaeg, isegi kolm kuud või rohkem. Sümptomite ilmnemisel oleks hea kohe loomaarsti juurde minna, kuna pikaajaline borrelioosi põdemine võib tekitada suuri terviseprobleeme, mõnel juhul isegi neeru- või südamekahjustusi. Kliinikus tehakse vereproovid, antikehade test ja muud uuringud, et teha kindlaks borrelioosi diagnoos. Kui diagnoos on kinnitatud, siis määratakse üldjuhul loomale antibiootikumikuur, vajaduse ja tüsistuste olemasolul ka lisaravi.

Kassidel ilmneb ka väga laialt levinud sümptomeid, mida on kerge segamini ajada teiste haiguste ja seisundite sümptomitega. Borrelioos võib kassidel põhjustada palavikku, loidust, kehva isu ja lonkamist. Peab aga märkima, et kassidel esineb sümptomeid väga harva.

Kõige rohkem on ohustatud kassid, kes veedavad palju aega õues, eriti kõrge rohuga piirkondades.

Borrelioosi põhjustab Borrelia burgdorferi bakter, puugid saavad nakkuse hiirtelt ja teistelt väikeloomadelt. Oma lemmikuid saab puukidega leviva borrelioosi eest kaitsta mitmel moel. On olemas nii käsimüügi- kui ka retseptiravimeid, mis on üsna tõhusad. Mõni neist on peletava toimega, mõni aga tapab puugi, kui ta looma hammustab. Vahendite valik on väga lai, iga omanik leiab just tema loomale kõige sobivama. Vajadusel saab alati konsulteerida oma loomaarstiga, kes aitab leida just selle õige vahendi. Oluline on tähele panna ka seda, et koertel ja kassidel on erinevad tõrjevahendid. Mitte mingil juhul ei tohi teha kassile puugitõrjet koertele mõeldud vahenditega. See võib olla kassi jaoks äärmiselt ohtlik.

Kaitskem oma loomi puukide ja haiguste eest! Profülaktika on alati parem kui haiguse ravimine.

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST:

Go to Top